Utorak, 25. novembar 2014.

16. sednica Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova

Na sednici Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova održanij 25. novembra predstavljen je Posebni izveštaj Zaštitnika građana o primeni opšteg i posebnih protokola za zaštitu žena od nasilja.


Meho Omerović, predsednik Odbora naveo je da je sednica Odbora organizovana u saradnji sa Zaštitnikom građana, Misijom OEBS-a u Srbiji i Komitetom pravnika za ljudska prava JUKOM. Predsednik Odbora rekao je da je ove godine prepolovljen broj žena žrtava nasilja u prodicama, što kako je dodao znači daju rezultate. On je ukazao i na neophodnost interakcije svih nadležnih institucija u zaštiti žena od nasilja.

Lepojka Čarević Mitanovski, članica Saveta za rodnu ravnopravnost Zaštitnika građana, govoreći o Posebnom izveštaju Zaštitnika građana o primeni opšteg i posebnih protokola za zaštitu žena od nasilja, navela je da je cilj Zaštitnika građana da ovim izveštajem pruži preporuke na koji način treba primenjivati opšte i posebne protokole da bi žene dobile adekvatnu zaštitu.

Gordana Stevanović, zamenica Zaštitnika građana za prava deteta i rodnu ravnopravnost predstavila je Posebni izveštaj Zaštitnika građana o primeni opšteg i posebnih protokola za zaštitu žena od nasilja. Ona je navela da je Zašitnik građana za potrebe izrade ovog izvešaja primenio dva oblika prikupljanja i analize podataka, republički i nivo jedinice lokalne samouprave.
Gordana Stevanović je navela da je u cilju analize primene opšteg i posebnog protokola na lokalnom nivou Zaštitnik građana posetio 16 opština i gradova, a u 14 je organizovano prikupljanje i analiza podataka. Obrazlažući Posebni izveštaj, Stevanović je predstavila ocenu stanja, analizu rada nadležnih organa u zaštiti žena od nasilja u porodici i partnerskim odnosima, kao i preporuke Zaštitnika građana. Ona je iznela podatke da su u izveštajnom periodu policiji podnete 5352 prijave, uglavnom telefonom i usmeno, od kojih su u 4399 podnosioci prijave bile žene. Ukupno 101 centar za socijalni rad primio je 5847 prijava za porodično i rodno zasnovano nasilje, od kojih je u 3658 slučajeva ugrožena bila žena.Stevanović je rekla i da su žene koje trpe nasilje najčešće u životnoj dobi od 26 do 64 godina, kao i da su u neajvećem broju slučajeva izvršioci bili muškarci u starosnoj dobi od 26 do 64 godina. Ona je istakla da je razmena podataka nadležnih organa i njihova saradnja uslov za efikasno postupanje svih sistema i sveobuhvatnu i pravilnu procenu, planiranje i preduzimanje mera zaštite.

Vanja Macanović, članica Saveta za rodnu ravnopravnost Zaštitnika građana govorila je o iskustvima primene opšteg i posebnih protokola za zaštitu žena od nasilja na lokalnom nivou.

Predstavnica mehanizma za rodnu ravnopravnost opštine Vrbas i narodna poslanica Marjana Maraš, kao primer dobre prakse predstavila je rad Komisije za praćenje i ostvarivanje rodne ravnopravnosti u opštini Vrbas.

Sednici su, pored članova Odbora prisustvovali i u razgovoru učestvovali predstavnici nadležnih ministarstava i državnih institucija, kao i nevladinog sektora.

Sednici je predsedavao Meho Omerović, predsednik Odbora.


Odbori vezani za ovu aktivnost


Video (1)

Utorak, 25. novembar 2014. | 16. sednica Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova 25.11.2014.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
subota, 18. maj
  • Nema najava za izabrani datum

Ceo kalendar događaja