Narodna skupština Republike Srbije / Aktivnosti / Detalji aktivnosti
Četvrtak, 20. jul 2017.
11. sednica Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova
Na sednici, održanoj 20. jula, članovi Odbora razmatrali su Izveštaj o sprovođenju Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja i Zakona o zaštiti podataka o ličnosti za 2016. godinu, kao i redovni godišnji izveštaj Poverenika za zaštitu ravnopravnosti za 2016. godinu.
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković, članovima Odbora predočila je redovni godišnji izveštaj Poverenika za zaštitu ravnopravnosti za 2016. godinu. Ona je u izlaganju navela da veliki broj građana nema dovoljno znanja da prepozna diskriminaciju. Istraživanja Poverenika ukazala su na to da građani smatraju da su najdiskriminisanije grupe u društvu pripadnici LGBT populacije, Romi i siromašni, a oblast života u kojoj postoji najviše diskriminacije građani smatraju oblast rada i zapošljavanja. Republika Srbija je proteklih godina izgradila valjan antidiskriminacioni okvir. Razumevajući važnost poštovanja ljudskih prava i nediskriminacije, ratifikovala je najvažnije univerzalne i regionalne sporazume u oblasti ljudskih prava i zabrane diskriminacije. Pritužbe podnete Povereniku u 2016. godini ukazuju da su u Srbiji diskriminaciji najviše izložene žene i osobe sa invaliditetom, dok je diskriminacija na osnovu starosnog doba takođe prisutna u velikoj meri, što ne odstupa u značajnoj meri u odnosu na 2015, ali i prethodne godine. Broj predmeta u kojima je Poverenik za zaštitu ravnopravnosti postupao u 2016. godini iznosi 1.346, od čega je 626 pritužbi koje su podneli građani Povereniku i 665 preporuka mera za ostvarivanje ravnopravnosti. Takođe, Poverenik je dao 40 mišljenja na nacrte zakona i drugih opštih akata, podneo tri krivične prijave, jedan zahtev za pokretanje prekršajnog postupka, jedan predlog za ocenu ustavnosti i zakonitosti, jednu inicijativu za izmenu zakona i izdao devet upozorenja i 25 saopštenja za javnost. U postupku po 51 pritužbi doneta su mišljenja, od čega u postupku po pet pritužbi nije utvrđena diskriminacija i izdate odgovarajuće preporuke, dok je u preostalim slučajevima utvrđena diskriminacija. U 14 slučajeva doneto je mišljenje kojim je utvrđena diskriminacija grupe lica (LGBT, osobe sa invaliditetom, Romi i Romkinje, žene i sl.), dok se u ostalim slučajevima radilo o diskriminaciji pojedinaca. Po preporukama koje se odnose na konkretne slučajeve diskriminacije postupljeno je u 76,7 odsto slučajeva. Najveći broj preporuka po kojima nije postupljeno odnosi se na preporuke date u postupku po pritužbama zbog diskriminacije po osnovu seksualne orijentacije. Što se tiče preporuka mera za ostvarivanje ravnopravnosti koje su upućene organima javne vlasti i drugim licima, postupljeno je u 93,9 odsto slučajeva, što ukupno s postupanjem po preporukama datim u pojedinačnim slučajevima u proseku iznosi 85,3 odsto.
Sednici je predsedavao predsednik Odbora Meho Omerović, a prisustvovali su članovi i zamenici članova Odbora: Elvira Kovač, Ljiljana Malušić, Tatjana Macura, Ljibuška Lakatoš, Nataša St. Jovanović, Dragana Kostić, Milena Turk, Olivera Ognjanović, Marjana Maraš, Olena Papuga i Enis Imamović.
Odbori vezani za ovu aktivnost
Video (1)
Četvrtak, 20. jul 2017. | 11. sednica Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova 20.07.2017.
-
12.00 - poseta učenika Zubotehničke škole Domu Narodne skupštine (Dom Narodne skupštine, Trg Nikole Pašića 13)
-
13.00 - sednica Odbora za spoljne poslove (zgrada Narodne skupštine, Kralja Milana 14, Plavi salon)
-
14.00 - sednica Odbora za evropske integracije (Dom Narodne skupštine, Trg Nikole Pašića 13, sala 2)