19. maj 2026. Učesnici sastanka

19. maj 2026. Učesnici sastanka

Utorak, 19. maj 2026.

Susret Poslaničke grupe prijateljstva sa Brazilom i ambasadorke Federativne Republike Brazil

Predsednica Poslaničke grupe prijateljstva sa Brazilom Olja Petrović i članovi Grupe razgovarali su, u Domu Narodne skupštine, sa ambasadorkom Federativne Republike Brazil u Republici Srbiji Marijom Klarom de Abru Rada.


Olja Petrović je izrazila zadovoljstvo zbog izuzetno dobrih bilateralnih odnosa Srbije i Brazila, kako političkih, tako i ekonomskih, i dodala da Narodna skupština ostaje otvorena za razvoj parlamentarne saradnje. Takođe je istakla da PGP sa Brazilom u ovom sazivu broji 50 članova, što je čini jednom od brojnijih grupa prijateljstva.

Ona je istakla da Republiku Srbiju i Federativnu Republiku Brazil povezuju tradicionalno dobri i prijateljski bilateralni odnosi, zasnovani na međusobnom razumevanju i podršci u pitanjima od prioritetnog značaja.

Predsednica Grupe je istakla da Republika Srbija ostaje posvećena očuvanju mira, kao i strateškom cilju, a to je punopravno članstvo u Evropskoj uniji.

Petrović je izrazila zahvalnost Brazilu na stavu koji je zauzeo u Generalnoj skupštini UN prilikom glasanja o rezoluciji o Srebrenici, kao i na doslednoj podršci teritorijalnom integritetu i suverenitetu Republike Srbije i principijelnom stavu po pitanju Kosova i Metohije, kao i na podršci međunarodnom pravu i rešavanju otvorenih pitanja mirnim putem i kroz dijalog.

Ambasadorka je istakla da Brazil nema nameru da promeni svoj principijelni stav i da ostaje dosledan zalaganju za poštovanje međunarodnog prava. Takođe, izrazila je interesovanje za dalje jačanje političkog dijaloga na najvišem nivou i dalje unapređenje saradnje na bilateralnom i multilateralnom planu.

Članica PGP Danijela Nikolić se posebno osvrnula na izuzetno tešku situaciju sa kojom se srpski narod svakodnevno suočava na Kosovu i Metohiji, koji živi pod terorom režima Aljbina Kurtija, i informisala prisutne da se u poslednje četiri godine dogodilo 700 etnički motivisanih napada na srpsko i nealbansko stanovništvo. Posebno je podvukla činjenicu da još uvek nije formirana Zajednica srpskih opština.

Mr Jadranka Jovanović se osvrnula na saradnju dveju država u oblasti kulture i istakla izuzetno prijateljske odnose, istakavši da narod Srbije i Brazila deli iste vrednosti, a i sličnosti po pitanju temperamenta i karaktera.

Sastanku su prisustvovali i članovi Poslaničke grupe prijateljstva sa Brazilom, koji su otvorili više tema usmerenih ka daljem jačanju saradnje i povezivanju dva naroda, kao i razmeni iskustava iz oblasti zaštite životne sredine.

Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31