7. фебруар 2019. Шеф сталне делегације у ПД ЦЕИ проф. др Љубиша Стојмировић и новоименовани генерални секретар ЦЕИ Роберто Антониони

7. фебруар 2019. Шеф сталне делегације у ПД ЦЕИ проф. др Љубиша Стојмировић и новоименовани генерални секретар ЦЕИ Роберто Антониони

Четвртак, 7. фебруар 2019.

Шеф сталне делегације у ПД ЦЕИ разговарао са новим генералним секретаром ЦЕИ

Шеф сталне делегације Народне скупштине у Парламентарној димензији Централно-европске иницијативе (ПД ЦЕИ) проф. др Љубиша Стојмировић разговарао је данас са новоименованим генералним секретаром Централно-европске иницијативе (ЦЕИ) Робертом Антониониjeм.


Стојмировић је изразио задовољство избором Антониониа за новог генералног секретара ЦЕИ и похвалио његову иницијативу да мандат започне посетом земљама чланицама, како би се упознао са приликама и изазовима са којима се суочавају. Стојмировић је подсетио да је Србија, односно бивша СФРЈ, једна од оснивача ЦЕИ и у складу са тим испуњава све своје обавезе и активно учествује у раду парламентарне димензије ове организације.

„То је наша обавеза као земље оснивача, али и као земље која реализује многе пројекте финансиране од ЦЕИ“, изјавио је Стојмировић.

Он је навео да је Србија чврсто опредељена за чланство у ЕУ и захвалио ЦЕИ на подршци коју пружа Србији на том путу.

Новоименовани генерални секретар ЦЕИ Роберто Антониони истакао је да је за ову организацију парламентарна димензија сарадње веома важна, те да је организација спремна да подржи све земље чланице у циљу побољшања сарадње. Он је навео да ће ЦЕИ наставити да подржава пут Србије ка чланству у ЕУ, као и да ће се трудити да тај процес убрза.

„Србија је кључна земља и фактор стабилности на Балкану, а Балкан је део Европе, и док год земље Балкана не постану део европске заједнице, ми ћемо настојати да процес придруживања подржимо“, поручио је Антониони.

Шеф скупштинске делегације у ПД ЦЕИ и нови генерални секретар ЦЕИ разговарали су и о унапређењу сарадње земаља чланица у области просвете, али о и актуелним проблемима са којима се суочава ЕУ, а који успоравају пут Србије ка ЕУ, као што су ефекти Брегзита, мигрантска криза, ситуација настала у вези са догађајима у Венецуели, али и дијалог Београда и Приштине.