20. март 2019. Шеста Конференција парламентараца Дунавског региона

20. март 2019. Шеста Конференција парламентараца Дунавског региона

Среда, 20. март 2019.

Шеста Конференција парламентараца Дунавског региона

Шеста Конференција парламентараца Дунавског региона одржава се у парламенту Румуније, у Букурешту, 20. и 21. марта 2019. године.


У саставу делегације Народне скупштине су потпредседник Народне скупштине Верољуб Арсић, чланица Одбора за европске интеграције Весна Марковић и чланица Одбора за рад, социјална питања, друштвену укљученост и смањење сиромаштва Сандра Божић.

У раду Конференције учествују чланови парламената држава чланица Европске уније, које учествују у реализацији Дунавске макростратегије Европске уније (Немачка, Румунија, Мађарска, Чешка и Хрватска), као и пет држава које учествују у реализацији Дунавске стратегије, а нису чланице Европске уније: Србија, БиХ, Црна Гора, Молдавија и Украјина.

Теме овогодишње Конференције парламентараца Дунавског региона су Дунав као туристички бренд и развијање сарадње држава Дунавског слива кроз подршку развоју друштва која се заснива на знању и развоју информационо-комуникационих технологија.

Потпредседник Народне скупштине Верољуб Арсић je главни говорник на тему Развијање друштва које се заснива на знању, кроз истраживања, образовање и информационе и комуникационе технологије.

Потпредседник Арсић је у свом излагању истакао да је Влада Србије у новембру 2017. године усвојила Стратегију развоја индустрије информационих технологија, која за стратешке приоритете има развој успешних предузећа и производа у области информационих технологија, унапређивање административног окружења погодног за развој ове индустрије, јачање кадровских потенцијала и модернизацију пословања у свим привредним гранама. Стратегија, која се већ примењује, предвиђа пружање подстицаја за инвестирање у стартап пројекте, покривање трошкова наступа на иностраним тржиштима, као и мере пореске политике.

Такође, у току је израда Стратегије паметне специјализације, којом ће, на основу квантитативне и квалитативне анализе, бити одабрани приоритетни сектори развоја. Циљ је да се направи нови модел економског развоја Србије, који ће бити заснован на подршци развоју иновација и високих технологија.

Он је позвао чланове парламената држава Дунавског региона да узму активну улогу на подршци и реализацији пројеката Дунавске стратегије, размењујући најбоље праксе и користећи расположиве фондове европске уније.

Учесници Конференције ће усвојити Заједничку декларацију.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
четвртак, 28. март

Цео календар догађаја