20. мај 2015. Чланови три скупштинска одбора у разговору са специјалним известиоцем за адекватне услове становања Леилани Фаром

20. мај 2015. Чланови три скупштинска одбора у разговору са специјалним известиоцем за адекватне услове становања Леилани Фаром

Среда, 20. мај 2015.

Чланови три скупштинска одбора разговарали са специјалним известиоцем за адекватне услове становања Леилани Фаром

Чланови Одбора за рад, социјална питања, друштвену укљученост и смањење сиромаштва, Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова и Одбора за просторно планирање, саобраћај, инфраструктуру и телекомуникације разговарали су, у Дому Народне скупштине, са специјалним известиоцем за адекватне услове становања Леилани Фаром (Leilani Farha).


Председница Одбора за рад, социјална питања, друштвену укљученост и смањење сиромаштва Весна Ракоњац упознала је саговорницу са законском регулативом у Републици Србија која омогућава остваривање права на адекватне услове становања, посебно сиромашних и других маргинализованих категорија становништва, као и са другим активностима које се предузимају како би се стање у области социјалног становања унапредило. Председница Одбора је, као најважније, навела доношење законских прописа у области социјалног становања и социјалне заштите, као и усвајање Националне стратегије социјалног становања и уредбе Владе којом се утврђује редослед првенства закупаца станова, корисника услуга социјалног становања.

Весна Ракоњац је рекла да је у Републици Србији планирано затварање избегличких центара од стране Комесаријата за избеглице, с обзиром да су обезбеђена финансијска средства за збрињавање свих корисника избегличких центара. Говорећи о активностима на локалном нивоу, Весна Ракоњац је навела податак да у 42 општине Србије постоји око хиљаду стамбених јединица за социјално угрожена лица, од чега су припадници ромске националне мањине корисници око 19 одсто ових стамбених јединица. Мере фискалне консолидације које спроводи Влада Републике Србије не обухватају социјална давања, већ су усмерене на заштиту најугроженијих категорија становништва. навела је Весна Ракоњац.

Обраћајући се члановима одбора, специјални известилац за адекватне услове становања Леилана Фара изразила је забринутост због чињенице да се већина програма социјалног становања у Србији финансира од стране Европске уније, што није одрживо решење, као и због пораста броја бескућника. Увидом у стање у Србији, Леилани Фара је оценила да постоје веома квалитетни програми социјалног становања, али да постоји простор да се стање у овој области побољша.

Народна посланица Злата Ђерић је, као могућност унапређења стања у овој области, навела доношење измена Закона о социјалном становању којима би се инвеститорима понудила могућност да донирају бесплатне станове за социјално угрожене, у замену за смањење појединих такси за изградњу, а народна посланица Бранка Бошњак је оценила да би, доношењем нових подзаконских аката, просторним плановима требало јасно да се дефинишу зоне намењене социјалном становању. Народна посланица Аида Ћоровић је оценила да у Србији, која пролази кроз период транзиције, треба предузети додатне активности, посебно на локалном нивоу, како би се стање у области људских права поправило.

Састанку су присуствовали и народни посланици др Благоје Брадић, Љиљана Бероња и Миланка Јевтовић Вукојичић, као и представници Канцеларије високог комесара УН за људска права.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5