8. септембар 2021. Чланови Посланичке групе пријатељства са Литванијом и  делегација парламента Литваније

8. септембар 2021. Чланови Посланичке групе пријатељства са Литванијом и делегација парламента Литваније

Среда, 8. септембар 2021.

Чланови Посланичке групе пријатељства са Литванијом разговарали са делегацијом парламента Литваније

Чланови Посланичке групе пријатељства са Литванијом, на челу са Илијом Матејићем, разговарали су са делегацијом Групе за међупарламентарне односе са земљама Западног Балкана Парламента Републике Литваније, којa борави у званичној посети Републици Србији.


На почетку састанка, Илија Матејић поздравио је делегацију истичући да је сигуран да ће се овакви видови сарадње наставити, како у размени искустава за чланство Србије у Европској унији, тако и по осталим питањима, као што су економска сарадња, питања миграција са истока, али и глобална борба против пандемије. Матејић је поновио да је стратешки циљ Републике Србије чланство у Европској унији, те да је Србија у потпуности спремна за отварање нових кластера, као и да је подршка Литваније по том питању за Србију од великог значаја. Додао је да су Народна скупштина и Влада, у претходних неколико година, законе Србије у великој мери ускладиле са легистратуром Уније. С тим у вези, указао је и на то да је наша земља, у претходној години, само са Немачком, имала економску размену од 5,3 милијарде евра и да је ЕУ највећи економски партнер Републике Србије. Истакао је и да иако Србија није члан ЕУ, преко 200 предузећа земaља чланица послује на нашим просторима и запошљава грађане Србије. Као крунски доказ пута ка ЕУ, Матејић је навео и процес промене Устава у области правосуђа, како би оно као грана власти постало независно, и како би се закон и у том смислу ускладило са ЕУ. Председник ПГП је указао да је Србија лидер у склапању пријатељских односа на Балкану и један од иницијатора пројекта „Отворени Балкан“, чији је циљ повећање трговинске сарадње и побољшање међусобних билатералних односа Србије, Албаније и Северне Македоније.

„Остварујемо пријатељске односе чак и са земљама са којима смо били у сукобу, што јасно показује нашу намеру и планове за будућност“, навео је Матејић. У свом обраћању нагласио је да је Србија постала пример другим земљама када је у питању борба против пандемије корона вируса, као што је било слање помоћи Италији у најтежим тренуцима, али и позив грађанима комшијских земаља да се вакцинишу у Србији. Што се тиче питања јужне Аутономне покрајине Србије, навео је да Србија никада неће прихватити независност тзв. Косова, али да се залаже за дијалог под окриљем ЕУ и налажења конкретних решења, иако друга страна кочи ове преговоре и годинама не испуњава тачке Бриселског споразума. За крај излагања, Матејић се захвалио Литванији на залагању за добре пријатељске односе. Нагласио је да Србија жели да подели своја искуства када су у питању миграције, али и ојача све видове сарадње са Литванијом.

Аудрониус Ажубалис, члан делегације и заменик шефа Групе за Међупарламентарне односе са земљама Западног Балкана, захвалио се Посланичкој групи и народним посланицима на отвореним разговорима које су одржали у току посете. Он се интересовао за економску и војну сарадњу коју Србија има са Кином и Русијом. Матејић је навео да Србија одговорном политиком и јачањем економије не зависи од Кине и да се Србија залаже за мир и стабилност, како региона тако и Европе и света.

Љубинко Ракоњац, члан Посланичке групе пријатељства са Литванијом, делегацији је предложио сарадњу у области заштите животне средине и у области научно-истраживачких радова преко међупарламентарних форума, као земље која није члан Европске уније.

За крај састанка, делегација је позвала народне посланике у званичну посету Литванији, где ће наставити отворене разговоре и продубити сарадњу на свим нивоима.