22. април 2013. Чланови ПГП са Румунијом у разговару са министром делегатом у МИП Румуније

22. април 2013. Чланови ПГП са Румунијом у разговару са министром делегатом у МИП Румуније

Понедељак, 22. април 2013.

Чланови ПГП са Румунијом у Народној скупштини разговарали са министром делегатом у МИП Румуније

Чланови Посланичке групе пријатељства са Румунијом у Народној скупштини састали су се данас у Дому Народне скупштине са Кристианом Давидом, министром делегатом за Румуне у иностранству у Министарству иностраних послова Румуније.


Председник ПГП са Румунијом Милетић Михајловић је на почетку разговора истакао је да је сарадња између Србије и Румуније дуготрајна и да два народа везују пријатељски односи. Навео је да ова посланичка група има 16 чланова и да је отворена за сарадњу са Групом пријатељства са Србијом у румунском Парламенту, у циљу даљег унапређења парламентарних и укупних односа две земље .
Министар делегат за Румуне у иностранству Кристиан Давид је оценио да ове групе пријатељства представљају темељ развоја билатералних односа Србије и Румуније. Нагласио је да је, с обзиром на велики број Румуна који живе ван граница Румуније, у суседним и европским земљама, на нивоу Владе формирано Министарство које се бави питањима заштите њихових права и слобода, као и очувања националног идентитета. Такође је истакао да је билатерална сарадња две суседне земље добра и да Румунија подржава европски опут Србије.
Милетић Михајловић је навео да је заштита националних мањина у Србији обезбеђена Уставом Србије и законима и да је у складу са нормама и стандардима садржаним у међународноправно обавезујућим инструментима заштите људских и мањинских права. Подсетио је да је у Парламентарна скупштина Савета Европе 2008. године донела Резолуцију у којој се, кад је реч о румунској и влашкој мањини потврђује да је недопустив било који покушај наметања идентитета једном лицу или групи.
Михајловић је истакао да ни Србија ни Румунија нису надлежни да расправљају о слободном личном избору у погледу припадности одређеној националној мањини. То је потврдила и Међувладина мешовита комисија Србије и Румуније која је оценила да је неприхватљиво било какво мешање, директно или индиректно, које би могло да утиче на право и слободан избор у погледу припадности националној мањини.
Поред тога, у Бриселу је потписан Протокол између српске и румунске стране на основу којег се све институције, па и Народна скупштина залажу за остваривање свих права припадника румунске националне мањине, без обзира у ком делу Србије живе. Србија је обавезна и она ће обезбедити остваривање и уживање свих права пприпадницима националних мањина, наравно и румунској и влашкој мањини у једнакој мери, закључио је Милетић Михајловић.

У разговору су учествовали чланови ПГП са Румунијом Теодора Влаховић, Милан Лапчевић, др Милорад Мијатовић, Срђан Миковић, Јелена Травар Миљевић и Александар Чотрић.