9. фебруар 2023. Чланови Одбора за спољне послове у разговору са директором Канцеларије ОЕБС за демократске институције и људска права

9. фебруар 2023. Чланови Одбора за спољне послове у разговору са директором Канцеларије ОЕБС за демократске институције и људска права

Четвртак, 9. фебруар 2023.

Чланови Одбора за спољне послове разговарали са директором Канцеларије ОЕБС за демократске институције и људска права (ОДИХР)

Председник Одбора за спољне послове Борко Стефановић, заједно са чланицама Одбора Биљаном Пантић Пиља и Наташом Јовановић, састао се данас, у Дому Народне скупштине, са директором Канцеларије ОЕБС за демократске институције и људска права (ОДИХР) Матеом Мекачијем.


Стефановић је на почетку састанка искористио прилику да се захвали представнику ОДИХР на подршци указаној на претходним парламентарним и председничким изборима, те истакао значај на којима се темељи рад ОДИХР, када су у питању изборни процеси и рад парламента. Навео је да Србија са пуном пажњом прати извештаје и препоруке Канцеларије и у складу са њима унапређује начела демократије, и додао да стандарди демократије и слободних избора нису на потребном нивоу у Србији, те да има небројано елемената који би требало да се унапређују.

Стефановић је навео и да Република Србија, поред великих напора заједно са формираном Радном групом, није успела да спроведе председничке и парламентарне изборе на територији Косова и Метохије, што је у супротности са принципима заштите демократских права свих грађана, укључујући невећинске заједнице, односно бирачко тело од 100000 српских бирача који живе на овим просторима.

Указао је да политичка ситуацији у Европи утиче и на Србију и на регион и да је његов став да је за Србију најбоље да се усклади са спољном политиком Европске уније. Додао је да јавност још нема увид у „француско-немачки“ документ који је предложен за нормализацију односа на Косову и Метохији, што штети и позицији Србије када је у питању њена борба за националне интересе.

Мекачи је истакао да ОДИХР деценијама прати и даје препоруке за унапређење изборног процеса, јачања демократских институција и спровођења реформи у разним областима у Србији. Додао је да ОДИХР прати и предизборне процесе, те заступљеност политичких кампања у медијима, што даје ширу слику када је реч о изборним процесима. Навео јe да не постоји земља која нема област коју може да унапреди, те да демократија поприма различите форме у складу са временом.

Биљана Пантић Пиља и Наташа Јовановић указале су да цене помоћ и сарадњу Канцеларије при изборним процесима у Србији. Додале су да су спроведени избори 4. априла 2022. године показали спремност Србије на спровођење демократских избора, те да су усвојени и спроведени сви захтеви Међустраначког дијалога који је вођен у предизборном процесу, што је довело до заступљености великог броја политички партија у Народној скупштини.

Навеле су и да превремени парламентарни избори, који нису ретка појава у претходном периоду, не у казују на кризу власти, већ на могућност опозицији да буду део Народне скупштине. Додале су да су обуке бирачких одбора прошле у најбољем реду и да групно гласање не шкоди тајности гласања. Оне су се такође сложиле да су људска права на Косову и Метохији била погажена на претходним изборима, самим тим што бирачи нису могли да гласају у својим општинама. У разговору су истакле да се радују даљој сарадњи са Канцеларијом.

Саговорници су исказали спремност за наставак сарадње, оцењујући да је Србија прешла велики пут у процесу реформи.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5