2. октобар 2017. Чланови Одбора за спољне послове у разговору са делегацијом Парламента Уједињеног Краљевства

2. октобар 2017. Чланови Одбора за спољне послове у разговору са делегацијом Парламента Уједињеног Краљевства

Понедељак, 2. октобар 2017.

Чланови Одбора за спољне послове разговарали са делегацијом Парламента Уједињеног Краљевства

Чланови Одбора за спољне послове разговарали су данас са делегацијом Парламента Уједињеног Краљевства, која борави у званичној посети Народној скупштини и коју предводи Џон Витингдејл (John Whittingdale), посланик Доњег дома Парламента УК.


Чланица Одбора Дубравка Филиповски истакла је у разговору са британским парламентарцима, који су уједно и чланови делегације у Интерпарламентарној унији, да спољну политику Србије карактеришу три правца и то чланство у ЕУ, регионална сарадња и имплементација Бриселског споразума, односно, нормализација односа Београда и Приштине.

Она је посету делегације Парламента Уједињеног Краљевства Србији оценила као допринос унапређењу билатералних односа, који трају 180 година, као и допринос стабилизацији односа на Западном Балкану.

„Процес приступања ЕУ је за нас важан и очекујемо подршку Уједињеног Краљевства без обзира што су њени грађани одлучили да изађу из ЕУ. Одговорно могу да кажем да ће Србија успети да своје законодавство усклади и испуни своје обавезе према ЕУ до 2025. године “, навела је Филиповски.

Она је додала да Србија жели да убрза преговарачки процес, да је до сада отворено 10 преговарачких поглавља, два привремено затворена, а да се до краја године очекује отварање још три поглавља у преговорима са ЕУ.

Филиповски је навела да Србија поред чланства у ЕУ остварује добру сарадњу и са другим државама попут Руске Федерације, Кине, САД, као и да остварује веома добру сарадњу са земљама у региону. Она је додала да односе Уједињеног Краљевства и Србије не оптерећују отворена питања, сем различитог става у односу на Косово и Метохију, и обавестила британске колеге о покретању унутрашњег дијалога у Србији о питању КиМ.

Чланица Одбора Санда Рашковић Ивић оценила је да је пут Србије ка ЕУ доведен у питање, јер је и сама будућност ЕУ доведена у питање, како одласком Уједињеног Краљевства, тако и последњим догађајима у Каталонији. Она је додала да ЕУ није одговорила адекватно ни на миграциону, ни на економску кризу, као и да затвара очи пред неиспуњавањем обавеза албанске стране из Бриселског споразума.

У разговору са британским колегама у коме су учествовали и чланови Одбора проф. др Љубиша Стојмировић и Љиљана Малушић, оцењено је да је питање Косова и Метохије унутрашње питање Србије, али и да је Србија упозоравала међународну заједницу на последице које једнострано проглашена независност може имати у Европи, као и да са забринутошћу прате догађаје у Каталонији. Истакнуто је да Србија никада неће признати независност Косова и Метохије, али и да чини све да дође до нормализације односа са Приштином, као и да жели решење које ће допринети стабилности на простору читавог Западног Балкана.

У делегацији Парламента Уједињеног Краљевства били су и Дејвид Дру (David Drew), посланик Доњег дома, као и представнице Дома лордова баронеса Д`Суза (Baroness D`Souza), баронеса Нортовер (Baroness Northover) и баронеса Баркер (Baroness Barker).



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6