8. март 2013. Чланови Одбора за пољопривреду у разговору са парламентарном делегацијом Демократске Републике Конго

8. март 2013. Чланови Одбора за пољопривреду у разговору са парламентарном делегацијом Демократске Републике Конго

Петак, 8. март 2013.

Чланови Одбора за пољопривреду, шумарство и водопривреду разговарали са парламентарном делегацијом ДР Конго

Заменик председника Одбора за пољопривреду, шумарство и водопривреду Ото Кишмартон и чланови Одбора Саша Максимовић и Љубан Панић састали су се данас у Дому Народне скупштине са парламентарном делегацијом Демократске Републике Конго, коју предводи Езадри Егума Норберт (Ezadri Eguma Norbert), известилац Парламента ДР Конго.


У разговору је оцењено да Србија и Конго имају добре пријатељске односе и да је обострани циљ да се још више унапреди сарадња две државе. Ова посета је, како је истакао шеф конгоанске делегације, први корак ка учвршћивању односа два парламента. Говорећи о односима две земље, поновио је принципијелни став Конга да неће признати независност Косова и Метохије.
Током сусрета највећа пажња посвећена је проширењу сарадње Србије и Конга у области пољопривреде. Заједнички је оцењено да пољопривреда представља посебан потенцијал за унапређење укупне сарадње. Шеф парламентарне делегације Конга је истакао да је национална стратегија Конга унапређивање пољопривреде и да је то приоритетна област којој се посвећује велика пажња. Конго има огромну површину земљишта на око 2.345 квадратних километара и постоје значајне могућности да се успостави дугорочнија сарадња две земље у овој области. Езадри Егума Норберт је обавестио домаћине да су одређене две провинције, од 11 колико их има у Конгу, за промоцију сарадње у пољопривреди и истакао да није случајно што је избор пао на Србију, јер је, како је рекао, Конгу потребно наше знање и стручност. Он је најавио посету министра пољопривреде и председника парламентарне Комисије за пољопривреду Србији.
Ото Кишмартон је упознао госте са могућностима Србије у области пољопривреде и нагласио да је циљ да пољопривреда у нашој земљи постане водећа привредна грана. Говорећи о томе шта Србија може понудити Конгу у унапређивању њихове пољопривреде, посебно је указао на разне облике сарадње као што су школовање и оспособљавање кадрова у нашој земљи, пружање помоћи наших стручњака, трансфер технологије и сарадња са научним институтима и факултетима у Србији.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5