8. јун 2018. Чланови Одбора за европске интеграције у разговору са колегама из Парламента Грузије

8. јун 2018. Чланови Одбора за европске интеграције у разговору са колегама из Парламента Грузије

Петак, 8. јун 2018.

Чланови Одбора за европске интеграције разговарали са колегама из Парламента Грузије

Чланови Одбора за европске интеграције разговарали су данас са делегацијом Одбора за спољне послове Парламента Грузије, коју предводи председница Софи Катсарава.


Председник Одбора Ненад Чанак упознао је колеге из Грузије са делокругом рада Одбора и улози у процесу приступања Србије ЕУ, као и са искуствима и изазовима Србије на европском путу. Он је поновио да ће земље које претендују да буду део ЕУ допринети решавању проблема.

Чланица Одбора Гордана Чомић истакла је да је један од изазова на европском путу Србије било постизање сагласности за европске интеграције, затим питање очувања територијалног интегритета земље, као и унапређење владавине права. Она је навела да између Србије и Грузије постоје сличности и друштва и културе, што може помоћи унапређењу међусобне сарадње на обострану корист.

Чланица Одбора Душица Стојковић истакла је да Србија и Грузија имају добре и пријатељске односе, који се могу унапредити, посебно имајући у виду да Грузија није признала једнострано проглашену независност Косова и која има специјалне везе са ЕУ. Она је навела да је Србија до сада отворила 12 преговарачких поглавља са ЕУ, као и да се очекује отварање нових у наредних шест месеци. Такође, она је обавестила делегацију Одбора за спољне послове Парламента Грузије да у Народној скупштини постоји велика сагласност политичких партија када су у питању европске интеграције и позвала грузијске колеге на пружање међусобне подршке у међународним организацијама.

Председница Одбора за спољне послове Парламента Грузије Софи Катсарава истакла да у Грузији постоји консензус по питању европских интеграција, али да изазов представља очување мотивације јавности за европски пут до момента чланства.

Саговорници су се сложили да се европски ентузијазам не може одржавати само обећањима и да је потребно више пажње посветити бенефитима од чланства у ЕУ, дијалогу у друштву и прихватању владавине права.