Уторак, 19. јул 2011.

Четрдесет девета седница Одбора за здравље и породицу

На седници одржаној 19. јула, Одбор за здравље и породицу расправљао је о корупцији у здравству. Седници је председавао др Паја Момчилов, председник Одбора.


На почетку седнице, председник Одбора оценио је да је корупција у здравству изузетно велики друштвени проблем, на који је указала и Европска комисија у свом годишњем извештају о напретку Србије у европским интеграцијама. На ту тему Одбор је већ одржао неколико расправа у којима је упозорено да је корупција у здравству системски проблем, као и да је у неким сегментима институционализована, што представља додатну тешкоћу у борби против корупције.
Повод за расправу је писмо невладине организације „Доктори против корупције“, у коме се указује на низ негативних појава са којима се сусрећу пацијенти (трговина листама чекања, тендери и друго). Председник Момчилов је оценио да надлежни државни органи не предузимају неопходне мере за сузбијање и санкционисање корупције у здравству.
Чланови Одбора истакли су да због појединачних случаjева корупције у здравству не сме бити оптужена цела професија и затражили су да се коначно разреше оптужбе о корупцији у овој области. Указали су на бројне примере корупције у здравству и нагласили да је њен први извор увођење допунског рада лекара, односно сукоб између приватног и друштвеног сектора у здравству. Затражили су да се измени Закон о допунском раду лекара и укине допунски рад лекара, као и да се донесе закон о заштити права пацијената.
Министар здравља др Зоран Станковић истакао је да је Министарству здравља неопходна помоћ надлежних државних органа, а пре свега, тужилаштва, правосуђа и полиције, ради сузбијања веома израженог проблема корупције.Навео је да је затражио да правосудни органи сачине списак поступака који се воде, а везани су за злоупотребе у здравству.
Када је реч о конкретним случајевима у којима постоји сумња на злоупотребу, министар је рекао да Министарство обавља инспекцију у Здравственом центру Краљево, као и неким другим, као и да је надлежним органима предата документација у вези набавке вакцина и о другим питањима.
Министар је рекао да у вези допунског рада лекара треба одржати јавну расправу, а затим донети одлуку о могућим изменама закона. Такође, рекао је да, с обзиром на то да овој влади истиче мандат, нема довољно времена за озбиљније реформе у здравству.
Директорка Агенције за борбу против корупције Зорана Марковић рекла је да се ради на изменама Стратегије за борбу против корупције, која је донета 2005. године и тим изменама биће обухваћени здравство и просвета. Оценила је да је само сарадњом свих надлежних органа и јасним законским и процедуралним оквирима могуће корупцију свести на најнижи ниво, на ниво инцидента, а не устаљене праксе.
Директорка Марковић је подсетила да је Агенција задужена за превентивно деловање и да она не решава конкретне случајеве у којима постоји сумња на корупцију, већ их прослеђује надлежним органима и инсистира да полиција и судство обаве свој део посла.
Представници Удружења корисника здравствених услуга, Удружења „Доктори против корупције“ и веб портала „Пиштаљка“ изнели су бројне примере корупција у здравству, међу којима су поменули трговину листама чекања у Институту за онкологију Војводине, злоупотребу средстава намењених за реконструкцију клиничких центара, набавку возила за хитну помоћ, као и тендер за набавку вакцина против новог грипа и друге примере.
По окончаној расправи, Одбор је усвојио следеће закључке:
1) Одбор за здравље и породицу Народне скупштине апелује на све државне органе да, у складу са Уставом и законом утврђеним надлежностима, поступају у свим случајевима постојања сумње на корупцију у здравству;

2) У циљу сузбијања корупције у здравству и у друштву у целини, Одбор подржава све напоре и активности Агенције за борбу против корупције у јачању интегритета и одговорности свих институција и запослених у здравственом систему;

3) Одбор апелује на правосудне органе да, у складу са Уставом и законом, у најкраћем року процесуирају све случајеве корупције у здравству и

4) Одбор апелује на све друштвене чиниоце да дају свој допринос сузбијању корупције у здравству, на начин који је заснован на чињеницама и стручној анализи, ослобођен од свих облика сензационализма, с циљем јачања поверења грађана у здравствени систем.

Одбори везани за ову активност



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
петак, 3. мај
  • Нема најава за изабрани датум

Цео календар догађаја