Понедељак, 8. мај 2006. - Четвртак, 25. мај 2006.

Четврта седница Првог редовног заседања Народне скупштине Републике Србије у 2006. години.

Народна скупштина је за Четврту седницу Првог редовног заседања Народне скупштине Републике Србије у 2006. години, коју је председник Народне скупштине Предраг Марковић сазвао за 8. мај, са почетком у 10 часова, усвојила дневни ред.


Народна скупштина је за Четврту седницу Првог редовног заседања Народне скупштине Републике Србије у 2006. години, коју је председник Народне скупштине Предраг Марковић сазвао за 8. мај, са почетком у 10 часова, усвојила следећи дневни ред:

1.Предлог одлуке о утврђивању Националне стратегије реформе правосуђа, који је поднела Влада,

2. Предлог законика о кривичном поступку, који је поднела Влада,

3. Предлог закона о обуци судија, јавних тужилаца, заменика јавних тужилаца и судијских и тужилачких помоћника, који је поднела Влада,

4. Предлог закона о изменама и допунама Закона о уређењу судова, који је поднела Влада,

5. Предлог закона о арбитражи, који је поднела Влада,

6. Предлог закона о посебним овлашћењима ради ефикасне заштите права интелектуалне својине, који је поднела Влада,

7. Предлог закона о тржишту хартија од вредности и других финансијских инструмената, који је поднела Влада,

8. Предлог закона о инвестиционим фондовима, који је поднела Влада,

9. Предлог закона о преузимању акционарских друштава, који је поднела Влада ,

10. Предлог закона о рачуноводсту и ревизији, који је поднела Влада,

11. Предлог закона о јавним скијалиштима, који је поднела Влада,

12. Предлог закона о изменама и допунама Закона о приватизацији, који је поднела Група од 545.208 бирача,

13. Предлог закона о оснивању Акционарског друштва `НИС-КАПИТАЛ`, који је поднела Група од 545.564 бирача,

14. Предлог закона о оснивању Акционарског друштва `ЕПС-КАПИТАЛ`, који је поднела Група од 542.592 бирача,

15. Предлог закона о оснивању Акционарског друштва `ПТТ-КАПИТАЛ`, који је поднела Група од 546.921 бирача,

16. Предлог закона о враћању (реституцији) имовине црквама и верским заједницама, који је поднела Влада,

17. Избор чланова Програмског одбора Радиодифузне установе Србије, на предлог Одбора за културу и информисање Народне скупштине Републике Србије и на предлог Републичке радиодифузне агенције.

На почетку првог дана рада, пошто је обавештена да је Мирољуб Лабус поднео оставку на функцију потпредседника Владе, Народна скупштина је констатовала да је престао мандат потпредседнику Владе Мирољубу Лабусу.

На почетку начелног претреса о Предлогу одлуке о утврђивању Националне стратегије реформе правосуђа, народним посланицима се обратио министар правде Зоран Стојковић. Истакавши да се стратегија заснива на начелима независности, јавности, одговорности и ефикасности, министар Стојковић је рекао да ће циљ стратегије бити постигнут уколико се остваре ова четири начела, односно биће успостављена владавинaправа и сигурности грађана, као основни услов за враћање поверења у судове. За потпуну примену стратегије неопходно је доношењeновог устава, додао је министар и осврнуо се на поједина предложена решења.

До краја радног дана Народна скупштина је обавила претрес у начелу о Предлогу одлуке о утврђивању Националне стратегије реформе правосуђа.

Другог дана рада (9. мај) Народна скупштина је закључила заједнички начелни претрес о Предлогу законика о кривичном поступку, Предлогу закона о обуци судија, јавних тужилаца, заменика јавних тужилаца и судијских и тужилачких помоћника и Предлогу закона о изменама и допунама Закона о уређењу судова.

На почетку трећег дана рада (10. мај) народним посланицима је о значају доношења закона о арбитражи и о посебним овлашћењима ради ефикасне заштите права интелектуалне својине говорио министар за економске односе са иностранством др Милан Париводић.

До краја дана Народна скупштина је обавила заједнички начелни претрес о Предлогу закона о арбитражи и Предлогу закона о посебним овлашћењима ради ефикасне заштите права интелектуалне својине.

Народна скупштина је четвртог дана рада (11. мај) обавила заједнички начелни претрес о предлозима закона о тржишту хартија од вредности и других финансијских инструмената, о инвестиционим фондовима, о преузимању акционарских друштава и о рачуноводству и ревизији. О сваком предложеном законском предлогу народним посланицима је, у својству представника предлагача, говорио министар финансија Млађан Динкић, појаснивши најзначајнија решења у ова четири важна системска закона.

У преподневном раду, петог дана рада ( 12. мај), Народна скупштина је хбавила заједнички начелни претрес о Предлогу закона о изменама и допунама Закона о приватизацији и предлозима закона о оснивању акционарских фондова „НИС-КАПИТАЛ“, „ЕПС-КАПИТАЛ“ и „ПТТ-КАПИТАЛ“, уз учешће у расправи представника предлагача Бранка Павловића, Вељка Милошевића, Мирослава Величковића, Зорана Мрваљевића, Реље Поповића и Душана Узелца.

Народна скупштина је у поподневном раду седнице обавила начелни претрес о Предлогу закона о враћању (реституцији) имовине црквама и верским заједницама. На почетку расправе народним посланицима је о важности доношења закона и његовим решењима говорио министар за економске односе са иностранством др Милан Париводић.

Шестог дана рада (16. мај) Народна скупштина је, на почетку рада, констатовала да је престао мандат, пре истека времена на које су изабрани. народним посланицима Горану Пауновићу и Ксенији Миливојевић, изабраним са Изборне листе Г17 ПЛУС-Мирољуб Лабус, даном подношења оставке. Такође, на основу Извештаја Републичке изборне комисије и Извештаја и предлога Административног одбора, Народна скупштина је констатовала потврђивање мандата народним посланицима Момчилу Спасићу и Зорану Суботичком, изабраним са Изборне листе Г 17 ПЛУС-Мирољуб Лабус.

Народна скупштина је, настављајући рад према дневном реду, обавила јединствени претрес о избору чланова Програмског одбора Радиодифузне установе Србије.

Продуживши рад, Народна скупштина је, уз учешће министра правде Зорана Стојковића, обавила претрес у појединостима о Предлогу законика о кривичном поступку.

Седмог дана рада (17. мај) Народна скупштина је обавила претрес у појединостима о Предлогу закона о обуци судија, јавних тужилаца, заменика јавних тужилаца и судијских и тужилачких помоћника, Предлогу закона о изменама и допунама Закона о уређењу судова и о Предлогу закона о арбитражи.

У преподневном делу осмог дана рада (18. мај), Народна скупштина је обавила претрес у појединостима о Предлогу закона о посебним овлашћењима ради ефикасне заштите права интелектуалне својине.

Народна скупштина је констатовала потврђивање мандата народним посланицима Саши Витошевића и Весни Раца Радисављевић.

У наставку рада Народна скупштина је обавила претрес у појединостима о Предлогу закона о тржишту хартија од вредности и других финансијских инструмената.

Деветог дана рада (19. мај) Народна скупштина је обавила претрес у појединостима о Предлогу закона о инвестиционим фондовима.

Народна скупштина је десетог дана рада (22. мај) обавила претрес у појединостима о Предлогу закона о преузимању акционарских друштава и oПредлогу закона о рачуноводству и ревизији.

Једанаестог дана рада (23. мај) Народна скупштина је обавила претрес у појединостима о Предлогу закона о јавним скијалиштима, Предлогу закона о изменама и допунама Закона о приватизацији, као и предлозима закона о оснивању акционарских друштава „НИС-КАПИТАЛ“, „ЕПС-КАПИТАЛ“ и „ПТТ-КАПИТАЛ“.

Поводом изненадне смрти народног посланика др Мирослава Недељковића коме је позлило након излагања за скупштинском говорницом, Народна скупштина му је минутом ћутања одала пошту.

Председник Предраг Марковић је, обраћајући се јавности, рекао да 250 легитимно изабраних појединаца прадстављају највиши представнички дом, творећи политички живот и живот државе. Политички и живот државе се не прекида, тај процес изградње институција и парламентаризма напредује, а живот појединаца, на жалост, може да се прекине. Тог ризика су, по речима председника Марковића, свесни посланици који одговорно раде свих 365 дана заседања Скупштине, али то морају да имају у виду и њихове породице, па и цела јавност. Од почетка рада овог сазива Скупштине до сада, нису међу живима четири народна посланика, који су, преузевши функцију народног посланика, преузели пуну одговорност и ризик непрекидног рада по цену личних жртава и губитака, додао је Предраг Марковић и изразио искрено саучешће породици народног посланика Мирослава Недељковића.

Народна скупштина је, дванаестог дана рада (24. мај) пре паузе, дате поводом трагичног догађаја, констатовала да је престао мандат, пре времена на које је изабран, народном посланику Србољубу Маринковићу, изабраном са Изборне листе Српска радикална странка –др Војислав Шешељ, даном подношења оставке.

На предлог народних посланика Милољуба Албијанића и Милоша Алигрудића, председника посланичких група Г17 ПЛУС и Демократске странке Србије, у дневни ред седнице је, по хитном поступку, уврштен Предлог одлуке о изменама и допунама Одлуке о избору чланова одбора Народне скупштине Републике Србије.

Народна скупштина је започела претрес у појединостима о Предлогу закона о враћању (реституцији)имовине црквама и верским заједницама.

Народна скупштина је, тринаестог дана рада (25. мај) у преподневном делу обавила претрес у појединостима о Предлогу закона о враћању (реституцији) имовине црквама и верским заједницама и обавила јединствени претрес и предлозима одлука о изменама и допунама Одлуке о избору чланова одбора Народне скупштине Републике Србије.

Народна скупштина је на основу Извештаја Републичке изборне комисије о избору народног посланика ради попуне упражњеног посланичког места у Народној скупштини Републике Србије и Извештаја и Предлога Административног одбора констатовала потврђивање мандата народном посланику Звонку Михајловићу, изабраном са Изборне листе Српска радикална странка-др Војислав Шешељ.

Пошто је закључена расправа о свим тачкама дневног реда ове седнице, председник Предраг Марковић је, после једносатне паузе, одредио Дан за гласање.

У Дану за гласање Народна скупштина је усвојила у целини Предлог одлуке о утврђивању Националне стратегије реформе правосуђа, Предлог законика о кривичном поступку, Предлог закона о обуци судија, јавних тужилаца, заменика јавних тужилаца и судијских и тужилачких помоћника и Предлог закона о изменама и допунама Закона о уређењу судова.

У наставку рада, Народна скупштина је усвојила у целини Предлог закона о арбитражи, Предлог закона о посебним овлашћењима ради ефикасне заштите права интелектуалне својине, затим Предлог закона о тржишту хартија од вредности и других финансијских инструмената, Предлог закона о инвестиционим фондовима, Предлог закона о преузимању акционарских друштава, Предлог закона о рачуноводству и ревизији, као и Предлог закона о јавним скијалиштима.

Народна скупштина није усвојила у начелу Предлог закона о изменама и допунама Закона о приватизацији, као ни предлоге закона о оснивању акционарских друштава „НИС-КАПИТАЛ“, „ЕПС-КАПИТАЛ“ и „ПТТ-КАПИТАЛ“.

Народна скупштина је усвојила у целини Предлог закона о враћању (реституцији)имовине црквама и верским заједницама, изабрала чланове Програмског одбора Радиодифузне установе Србије и усвојила у целини предлоге одлука о изменама и допунама Одлуке о избору чланова одбора Народне скупштине Републике Србије.

Пошто је обавила разматрање свих тачака дневног реда ове седнице и одлучивање о њима, председник Марковић је закључио Четврту седницу Првог редовног заседања Народне скупштине Републике Србије у 2006. години.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5