Петак, 19. август 2016.

Четврта седница Пододбора за праћење стања у пољопривреди у маргиналним - најнеразвијенијим подручјима Републике Србије

На четвртој седници Пододбора за праћење стања у пољопривреди у маргиналним – најнеразвијенијим подручјима Републике Србије, одржаној 19. августа, чланови су резимирали досадашњи рад о предлогу Пододбора о измени и допуни закона којим се уређује враћање утрина и пашњака селима на коришћење и иницијативи за промену Правилника о одређивању подручја са отежаним условима рада у пољопривреди.


На тему предлога Пододбора о измени и допуни закона којим се уређује враћање утрина и пашњака селима на коришћење и иницијативи за промену Правилника о одређивању подручја са отежаним условима рада у пољопривреди чланови Пододбора разговарали су са представником ресорног министарства и утврдили да се закон о враћању утрина и пашњака селима на коришћење, који није мењан од 1992. године, стави ван снаге или барем промени, посебно истичући члан 9. закона којим се забрањује враћање поседа локалним самоуправама на коришћење. Оваквим поступком, наведено је на седници, маргинална подручја могла би да се финансирају на локалном нивоу, а ублажио би се и проблем незапослености у демографско угроженим подручјима.

У наставку седнице, чланови Пододбора разговарали су са Рајицом Михајловићем, професором Грађевинског факултета у Беогарду, Миливојем Абрамовићем из Републичког геодетског завода и Ненадом Гвозденовићем, представником ГИЗ-а о спровођењу Закона о пољопривредном земљишту, у делу који је везан за комасацију. У расправи је истакнуто да се у Закону о пољопривредном земљишту морају променити уредбе везане за комасацију или да се донесе нови закон који би се односио само на поступак комасације. Проф. Миливоје Абрамовић, истакао је да се у периоду од 1991. до 2006. године поступак комасације на подручју Републике Србије готово није ни вршио и да је неуређивање земљишта довело до данашњег стања. Присутни су се сложили да главне мере које се морају предузети по овом питању јесу уређење руралног насеља, укрупњавање земљишта, организовање пољопривредне производње, изградња и рестаурација путева, као и заштита земљишта. Ненад Гвозденовић је додао да су на седам општина Плужине, Влашко Поље, Криви Вир, Радојац, Параћин, Војчинце и Пирот, покренути пилот пројекти на којима се врши комасација земљишта и позвао чланове Пододбора да посете наведена подручја.

Пододбор донео је Закључак у коме се наводи потреба за изменом и допуном Закона о пољопривредном земљишту, у делу који се односи на комасацију или доношењем новог закона о комасацији.

Седници је председавао председник Пододбора Милија Милетић.


Видео (1)

Петак, 19. август 2016. | Четврта седница Пододбора за праћење стања у пољопривреди у маргиналним – најнеразвијенијим подручјима Републике Србије 19.08.2016.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
петак, 19. април

Цео календар догађаја