10. мај 2021. Председник Народне скупштине Ивице Дачића на видео Конференцији председника парламената Европске уније и држава кандидата

10. мај 2021. Председник Народне скупштине Ивице Дачића на видео Конференцији председника парламената Европске уније и држава кандидата

Понедељак, 10. мај 2021.

Учешће председника Народне скупштине Ивице Дачића на видео Конференцији председника парламената Европске уније и држава кандидата

Председник Народне скупштине Ивица Дачић учествовао је данас на видео Конференцији председника парламената Европске уније коју је организовала СР Немачка. На Конференцији су поред држава чланица, учествовали и председници парламената Србије, Црне Горе и Северне Македоније.


Домаћини конференције, која је била посвећена дигитализиацији и променама у јавној сфери - ризицима и могућностима за демократију, били су председник Бундестага Волфганг Шојбле и предедник Бундесрата Рејнер Хазелоф.

Председник Народне скупштине Ивица Дачић је у свом излагању истакао да дигитализација са собом доноси много користи, али у исто време и изазова за демократски развој наших друштава. Позитивне ефекте за наше грађане видели смо управо током пандемије, рекао је председник Народне скупшитне, исичући да је широко распрострањена дигитализација значајно олакшала процес вакцинације тако да се Србија налази у европском и светском врху по броју вакцинсаних грађана. Са друге стране, „тамне” стране процеса дигитализације видљиве су на сваком кораку, а пре свега у сфери јавне комуникације кроз говор мржње, ширење лажних вести, теорија завере и ове негативне стране нарушавају неке од основних демократских тековина нашег друштва.

Обраћање председника Народне скупштине преносимо у целости:

„Поштовани господине Шојбле,

Поштовани господине Хаселоф,

Уважане колеге,

Хвала вам на прилици да данас разговарамо о једној од најважнијих тема за савремена европска па и светска друштва. Не бих је назвао проблемом, али као и у сваком глобалном тренду и дигитализација са собом доноси много користи, али у исто време и изазова за демократски развој наших друштава.

Нашу улогу, улогу наших парламената у овом процесу видим као једну од водећих у напору да се из савремених процеса дигитализације извуче максимум користи за наша друштва, и са друге стране да на најмању меру сведемо њене негативне стране. Уверен сам да је наш утицај у том смислу изузетно велики и ми од тога не треба да бежимо, већ напротив, да употребимо тај утицај да промовишемо демократску културу у дигиталној сфери, јер она већ постаје главно поље у којем се одвија целокупан политички и друштвени живот.

Србија је високо дигитализовано друштво. Скоро две трећине наших грађана свакодневно користи интернет, а прикључак за интернет постоји у 80 одсто наших домаћинстава. Ово доноси бројне позитивне ефекте за наше грађане, навешћу само то да је управо због ефикасне и широко распрострањене дигитализације, Србија у самом европском и светском врху по броју вакцинисаних грађана, што је за борбу против пандемије Ковида 19 главни предуслов.

Са друге стране, „тамне” стране овог процеса видљиве су на сваком кораку, а пре свега у сфери јавне комуникације. Ни ми, као и сва друга друштва, нисмо имуни на говор мржње, ширење лажних вести, теорија завере, дакле свих оних продуката које је са собом донело пребацивање тежишта јавног дијалога у дигиталну сферу. Овај тренд мора да забрине сваку одговорну јавност и њене политичке представнике, јер његове негативне стране већ сада нарушавају неке од демократских па и цивилизацијских темеља наших друштава.

Нећу ићи далеко, већ ћу само упозорити на то да отпори према вакцинацији код милиона људи у Европи, највећим делом има за узрок управо у ослањању на теорије завере и шарлатанске садржаје, толико раширене у онлајн-сфери и на друштвеним мрежама. Сви заједно налазимо се у веома осетљивој зони, где треба да пронађемо таква решења, која ће наш јавни простор учинити местом без насиља и лажних вести, а да у исто време не нарушимо начела о слободи изражавања и отворености јавног простора за сваког појединца.

Наша одговорност је у томе да трагамо за решењима која ће бити заједничка и општеприхваћена, било да је реч о неком степену регулације или усвајања стандарда толеранције дијалога које ћемо заједно и широко примењивати. У том смислу, Република Србија и даље жели да ради заједно са свима вама појединачно, као и са Европском унијом као целином, јер добра решења за будућност видимо само у заједничком раду на овом пољу, а оно је заједничко и не познаје границе.“


Видео (1)

Понедељак, 10. мај 2021. | учешће председника Народне скупштине Ивице Дачића на конференцији председника парламената земаља ЕУ и кандидата 10.05.2021.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2