5. септембар 2017. Потпредседница Народне скупштине Гордана Чомић на 27. Економском форуму

5. септембар 2017. Потпредседница Народне скупштине Гордана Чомић на 27. Економском форуму

Понедељак, 11. септембар 2017.

Учешће потпредседнице Народне скупштине Гордане Чомић на 27. Економском форуму

Потпредседница Народне скупштине Републике Србије и чланица Одбора за европске интеграције Гордана Чомић учествовала је на 27. Економском форуму, од 5. до 7. септембра 2017. године, у Крињици Здрој у Пољској.


Потпредседница Чомић учествовала је у раду панела „Будућност Европске уније у светлу растућег евроскептицизма“. Учесници панела били су и: Даниел Кавчински, члан Доњег дома парламента Велике Британије, Пјотр Апел и Рафал Трзаковски, чланови парламента Пољске, Мери Марфи, председница Ирске асоцијације за савремене европске студије и Фердинандо Нели Фероци, председник Института за међународне односе из Италије.

На панелу се дискутовало о последицама иступања Велике Британије из чланства у ЕУ, дубоким унутрашњим поделама унутар Европске уније поводом избегличке кризе и блокади институција уније. Такође, наглашено је да иако ни један од евроскептичних лидера није успео да победи на изборима у првој половини 2017. године, ипак постоји талас јавног незадовољства унутар ЕУ, али постоје и идеје за супротстављање антиевропском наративу.

Потпредседница Чомић је говорећи о могућностима решавања кризе европске идеје, истакла да бирачи реагују на тешкоће и на кризу тако што се окрећу популизму и изолационизму. Насупрот овим тенденцијама би требало да стоји политичка елита која би требало да утиче на људе и њихов систем вредности. Историја 20. века показује како ова два процеса могу бити опасна по друштво у периодима кризе.

Гордана Чомић је истакла да не треба питати ко је крив у ЕУ, већ је право питање како решити кризу. Демократија јесте компликована, али је најбољи систем, те ће уз помоћ демократије и ЕУ преживети кризу. Улога парламента и парламентараца би у том смислу требало да буде већа.

Економски форум организује Институт за источне студије из Варшаве. На Форуму учествује преко 4.000 учесника, представника парламената, влада, привредних комора, институција ЕУ и представника академске заједнице, који на 140 панела дискутују о улози државе у економији, будућности Европске уније, новој улози ЕУ и даљим проширењима ЕУ, улози медија у светлу глобализације, кризи демократије, одрживом развоју и визији лидера за 21. век.

Потпредседница Гордана Чомић такође је учествовала и на конференцији „Европа Карпата“, чији је домаћин Сејм Републике Пољске, а која се одржала у оквиру 27. Економског форума, од 5. до 7. септембра 2017. године, у Крињици Здрој у Пољској.

Она је учествовала на панелу на тему „Солидарност изван граница: Суседска политика Европске уније и мигранстска криза“. Учесници панела били су: Мариуш Блажчак, министар унутрашњих послова Републике Пољске, Јан Худацки, председник Регионалног инфо центра Прешов, бивши члан Европског парламента, Агостон Самуел Мраз, директор Незопонт института Мађарска и Берис Гвине, председник Међународне мреже консултаната за мировне иницијативе.

Кључне теме око којих се водио разговор су: хуманитарна и развојна помоћ ЕУ, учешће држава у решавању мигрантске кризе, заштита спољних граница Европске уније, утицај граница на развој привреде, туризма и миграција.

Потпредседница Чомић је истакла да су у развоју европске идеје и европске интеграције кључне речи економски развој и политичка стабилност. Србија се показала као поуздани партнер ЕУ посебно у решавању мигрантске кризе, која је показала важност целог региона западног Балкана. Ово је регион који би својим чланством у ЕУ допринео стабилности Уније и због тога би требало наставити политику проширења.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5