20. мај 2017. Потпредседници Народне скупштине Верољуб Арсић, Гордана Чомић и генерални секретар Светсилава Булајић на конференцији у Кијеву

20. мај 2017. Потпредседници Народне скупштине Верољуб Арсић, Гордана Чомић и генерални секретар Светсилава Булајић на конференцији у Кијеву

Понедељак, 22. мај 2017.

Учешће делегације Народне скупштине на међународној парламентарној конференцији у Кијеву

Чланови делегације Народне скупштине у саставу: Верољуб Арсић, потпредседник Народне скупштине, Гордана Чомић, потпредседник Народне скупштине и Светислава Булајић, генерални секретар Народне скупштине, учествовали су на годишњој међународној парламентарној конференцији на тему: „Изградња поверења грађана кроз отвореност и ангажовање“, која је одржана у Кијеву, Украјина, у периоду од 18. до 20. маја 2017. године.


Кроз три панела посвећених циљевима одрживог развоја (SDGs) и Партнерству за отворену управу, у организацији Радне групе за законодавну отвореност (OGP LOWG), делегација Народне скупштине представила је досадашње резултате и планове за будући рад на отворености парламента.

Потпредседник Народне скупштине Верољуб Арсић представио је важан софтверски алат који је Народна скупштина развила уз подршку Програма Уједињених нација за развој (UNDP) и Швајцарске агенције за развој и сарадњу (SDC) - Портал за надзор над јавним финансијама који је Народна скупштина, односно Одбор за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава увео на основу Меморандума о сарадњи са Министарством финансија, а који је усмерен на стварање услова за веће укључивање грађана у законодавни процес и успостављање двосмерне комуникације народних посланика са грађанима и цивилним друштвом у циљу праћења и контроле трошења јавних средстава. Иницијална замисао око увођења Портала за надзор над јавним финансијама била је да се народним посланицима пружи могућност да врше прегледе разних система (извора), њихово упаривање и, на основу одређене припреме и организације података, добијање функционалних извештаја и унакрсног приказа података о трошењу средстава из буџета Републике Србије, с обзиром на то да до увођења Портала, нису имали директан приступ тим подацима. Увођењем Портала за надзор над јавним финансијама Народна скупштина се сврстала у малу групу националних парламената који на сличан начин врше надзор над трошењем јавних финансија.

Потпредседник Народне скупштине Гордана Чомић представила је добру праксу и резултате које су у свом досадашњем раду остариле неформалне парламентарне мреже образоване у Народној скупштини: Женска парламентарна мрежа и Зелена посланичка група. На основу Архуске конвенције Одбор за заштиту животне средине је у претходном периоду установио тзв. „зелену столицу“ која подразумева да на сваку седницу овог одбора, укључујући и седнице ван седишта, Одбор позива представнике невладиних организација, према темама које се разматрају на одређеним седницама. Представници невладиних организација који преко овог механизма учествују у раду Одбора за заштиту животне средине, имају право да учествују у дискусији и дају своје сугестије и предлоге, као и да постављају питања како народним посланицима, члановима Одбора, тако и представницима извршне власти који учествују на тим седницама. На овај начин јавност може да чује предлоге, сугестије и критике представника невладиних организација, са једне стране, а са друге стране оваква интеракција је корисна и народним посланицима јер долазе до драгоцених информација које им помажу при доношењу одлука, као и приликом писања амандмана на предложене законе.

Генерални секретар Народне скупштине Светислава Булајић, представила је досадашњи рад Народне скупштине кроз низ активности (пренос седница Народне скупштине и њених радних тела уживо, седнице ван седишта и остале примере добре праксе по којима је Република Србија преузела примат у региону), као и посебан приступ укључивању грађана и представника цивилног сектора у рад Народне скупштине кроз учешће на јавним слушањима у организацији одбора Народне скупштине и могућност да путем интернет странице Народне скупштине постављају питања, дају предлоге за теме јавних слушања и прате пренос јавних слушања. У наставку излагања, указала је да су недеља парламентаризма, симулације седница, мобилни парламент, “зелена столица“, информативни билтени Кворум и Инфобил, пренос седница путем интернета, Портал за надзор над јавним финансијама и др. само неки од механизама и алата које је Народна скупштина увела како би свој рад приближила грађанима и омогућила им увид и директно учешће у њеном раду. Управо су овакав приступ и резултати довели до унапређења праксе и учинили Народну скупштину примером добре праксе како у региону тако и глобално. У наредном периоду Народна скупштина ће посебну пажњу посветити већем укључивању грађана у процесе доношења одлука и развијању позитивнијег става јавног мњења према Народној скупштини и њеном раду, а у складу са реформском агендом и најновијим нацртом Акционог плана за парламент у надлежности Министарства за државну управу и локалну самоуправу Владе Републике Србије. Такође, Служба Народне скупштине ће и у наредном периоду наставити да пружа подршку раду неформалних парламентарних мрежа и њиховој сарадњи са цивилним друштвом и грађанима (ГОПАК Србија, Женска парламентарна мрежа, Зелена посланичка група, Форум за енергетску политику и др.).

Учешће високе делегације Народне скупштине на овој конференцији, које је било веома запажено, подржано је од стране пројекта „Јачање надзорне улоге и јавности у раду Народне скупштине - Друга фаза“ који спроводе Народна скупштина и Програм Уједињених нација за развој (UNDP), уз подршку Швајцарске агенције за развој и сарадњу (SDC).



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
петак, 19. април

Цео календар догађаја