18. март 2013. Потписивање Меморандума о сарадњи два парламента

18. март 2013. Потписивање Меморандума о сарадњи два парламента

Понедељак, 18. март 2013.

Унапређење економске сарадње Србије и Индонезије

Потписивање Меморандума о сарадњи два парламента и конкретни договори о унапређењу економске сарадње, резултати су првог дана званичне посете председника Народне скупштине Небојше Стефановића, Индонезији.


Председник Народне скупштине Небојша Стефановић је данас, у главном граду Индонезије, Џакарти, са председавајућим Представничког дома Парламента Индонезије Марзуки Алијем, потписао Споразум о сарадњи два парламента, који ће, према оцени двојице председника, даље продубити парламентарну сарадњу засновану на дугој и пријатељској традицији, која је оснажена иницијативама и међусобним сусретима, не само на парламентарном, већ и на нивоу делегација чији је приоритет економска сарадња, са дефинисаним пољима интереса обе стране.

Председник Стефановић је у разговору са председавајућим Представничког дома Алијем оценио да је потписивање Споразума о сарадњи само први корак и покретач снажније сарадње, не само на парламентарном нивоу, изразивши очекивање да ће и ратификација Споразума из области економије, која се очекује, охрабрити бржу и успешнију пословну сарадњу.

Председник Али се сложио са том констатацијом додавши да парламенти немају само важну улогу у демократизацији земље, већ и значајну улогу у проширењу економске сарадње, подсетивши на недавну посету индонежанске парламентарне делегације Србији.

Када је у питању економска сарадња саговорници су као приоритете нагласили потенцијал у пољопривредној, трговинској и војној области.

Председник Стефановић се такође домаћинима захвалио на принципијелној подршци по питању Косова и Метохије, појаснивши да се никако не ради о верском, већ о етничком сукобу, који Србија покушава да реши кроз преговоре, обавестивши домаћине о напорима Србије да очува и унапреди мултиетничност и мултиконфесионалност.

Председник Али је такође нагласио чињеницу да и у Индонезији постоји висок степен верске толеранције.

У разговорима је посвећена посебна пажња могућности покретања пројекта дистрибутивног центра Индонезије у Србији, који би омогућио продор роба из Индонезије, не само на српско, већ и на тржишта трећих земаља.

Оценивши да Србија чини све да омогући прилив страних инвестиција, председник Стефановић је уручио позив председнику Алију да посети нашу земљу.

Председник Народне скупштине се састао и са председавајућим Народне консултативне скупштине Индонезије Тауфиком Киемасом, са председавајућим Савета регионалних представника у Парламенту Ирманом Гусманом, као и са Ахмадом Курниадијем, замеником директора Одбора за инвестиције, са којим су разматрани видови економске сарадње, договорена размена привредних делегација и што скорија посета индонежанске делегације, која би проучила могућности улагања и отварања индонежанских компанија у Србији. Поред тога, обострано је констатовано да би евентуално отварање директне авио линије Београд - Џакарта олакшало пословне контакте, али и омогућило српској дијаспори у Аустралији да лакше и брже путује у отаџбину.