Среда, 23. мај 2007.

Улога Парламента у промоцији родне равноправности и борби против насиља у породици

Народна скупштина Републике Србије и Парламентарна скупштина Савета Европе, уз подршку Канцеларије СЕ у Београду, започеле су промоцију кампање «Зауставимо породично насиље над женама» у оквиру шестомесечног председвања Србије Комитетом министара СЕ.



Народна скупштина Републике Србије и Парламентарна скупштина Савета Европе, уз подршку Канцеларије СЕ у Београду, започеле су промоцију кампање «Зауставимо породично насиље над женама» у оквиру шестомесечног председвања Србије Комитетом министара СЕ.

Тим поводом, у Дому Народне скупштине данас је одржан округли сто под називом «Улога парламента у промоцији родне равноправности и борби против насиља у породици».

Добродошлицу учесницима скупа пожелео је потпредседник Народне скупштине Милутин Мркоњић истакавши да је насиље над женама проблем над којим не треба затварати очи и који треба решавати на институционалан начин, усвајањем одговарајућих законских прописа.

Модераторка округлог стола, народна посланица Гордана Чомић подсетила је да Устав Републике Србије гарантује равноправност мушкараца и жена и забрањује дискриминацију грађана по било којој основи, али да је неопходно да Народна скупштина усвоји Закон о родној равноправности, јер је Србија једина земља у региону која овај закон још увек нема. Она је истакла да у новом сазиву Народне скупштине жене чине нешто више од 21% укупног броја посланика иако законска решења предвиђају да тај број не сме бити мањи од 30%. Она је истакла да је задатак жена, народних посланица, да се залажу не само за усвајање Закона о родној равноправности, већ да сви закони имају родно осетљиве одредбе. Она је додала да у Србији деведесетих година насиље у породици није била друштвена тема и да је задатак парламентарки упознавање јавности са тим да насиље није лични, породични и приватни, већ друштвени проблем. Она је истакла и веома значајну сарадњу државних институција и невладиног сектора по питању решавања овог проблема.

Председница одбора за једнаке могућности за жене и мушкарце Парламентарне скупштине Савета Европе Гислин Билгехан подсетила је да је Савет Европе 2006. године покренуо кампању «Зауставимо насиље над женама», која ће у 47 земаља чланица СЕ трајати до 2008. године.Циљ ове кампање је да национални парламенти дају свој допринос у борби против насиља над женама. Она је истакла очекивање да ће један од приоритета Србије у периоду председавања Комитетом министара СЕ бити борба против трговине женама, као једног од видова насиља и угрожавања људских права.

Чланица Одбора за равноправност полова Народне скупштине Милица Војић-Марковић је истакла да насиље над женама погађа све друштвене слојеве и да представља најтежи облик дискриминације жена. Она је навела да су истраживања у Србији била веома ретка, али да се у претходних 15 година бележи пораст насиља у породици: свака друга жена трпи психичко, свака трећа физичко, а свакој четвртој се прети насиљем. Преко 92% извршилаца насиља су мушкарци, а најраспрострањеније је насиље над супругом. Категорије које су најизложеније насиљу у породици су Ромкиње, жене са психички измењеним понашањем и жене са хендикепом.

Округлом столу су присуствовале и представнице невладиног сектора Весна Станојевић из Саветовалишта против насиља у породици, Тања Игњатовић из Аутономног женског центра и Зорана Шијачки стручњак у области родне равноправности, које су говориле о постојећој ситуацији у Србији у контексту законске регулативе, мера превенције и заштите жртава насиља у породици.

Луис Мариа Де Пуиг (Luis Maria De Puig) председавајући шпанске делегације у ПССЕ и Даринка Станчева, чланица ПССЕ и регионална координаторка акције «Парламенти уједињени у борби против насиља у породици над женама» изнели су у својим излагањима национална искуства у области мењања националног законодавства ради ефикасије борбе против насиља у породици.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5