11. мај 2015. Учесници завршне конференције „ЛГБТ пут ка институцијама- премошћавање јаза“

11. мај 2015. Учесници завршне конференције „ЛГБТ пут ка институцијама- премошћавање јаза“

Понедељак, 11. мај 2015.

У Народној скупштини одржана завршна конференција ЛГБТ пут ка институцијама – премошћавање јаза

Завршна конференција на тему „ЛГБТ пут ка институцијама- премошћавање јаза“, одржана је данас у Народној скупштини, у сарадњи са Одбором за људска и мањинска права и равноправност полова, организацијом Лабрис и Форумом за етничке односе.


Отварајући конференцију Мехо Омеровић, председник одбора за људска и мањинска права и равноправност полова изразио је задовољство што је Одбор којим он председава учествовао у активностима на којима су представљени предлози јавних политика у различитим областима, у којима се припадници ЛГБТ популације сусрећу са проблемима, а понекад на жалост и са кршењем људских права. Оно што је посебно значајно јесте да предложени документи садрже препоруке које имају основ у међународним стандардима и могу послужити државним органима у креирању активности у оквиру својих надлежности, навео је Мехо Омеровић.

Такође је истакао да је сарадња са организацијама које се баве заштитом права ЛГБТ особа и државних институција неопходна, имајући у виду да ЛГБТ популација спада у најдискриминисаније групе, која је често изложена претњама, говору мржње и насиљу.

Мехо Омеровић је навео неке од циљева који треба да се остваре, како би се побољшао положај ЛГБТ особа, а који се односе на успостављање безбеднијег окружења, унапређење законодавства, посебно Закона о забрани дискриминације и унапређење области здравствене заштите ЛГБТ особа.

У наставку уводног дела конференције говорили су Ирена Војачкова Сољорано, стална координаторка Уједињених Нација у Републици Србији, Ненад Ђурђевић, из форума за етничке односе, Тим Картрајт (Tim Cartwright), шеф Канцеларије Савета Европе у Београду, Лука Бјанкони (Luca Bianconi), шеф политичког одељења Европске уније у Републици Србији и Трејси Галагер (Trejsi Gallagher), заменица шефа мисије Британске амбасаде у Београду.

Основно фундаментално право човека је право на слободу изражавања и слободу кретања. У борби између људских права и традиционалних вредности, људска права морају надјачати, навела је Ирена Војачкова Сољорано. Навела је да Уједињене Нације подржавају трансексуалне и бисексуалне особе, наводећи да они имају апсолутно подједнака права као и сви други људи. Препорука Уједињених Нација је да се елиминишу стереотипи, предрасуде и да се јавност боље информише када су у питању права припадника ЛГБТ популације.

Указано је да је дискриминација највише присутна у области запошљавања, да су од свих ЛГБТ особа најугроженије трансексуалне особе и да уџбеници за средњу школу садрже текстове који доприносе ширењу дискриминације, па је због тога неопходно обратити се Министарству просвете, науке и технолошког развоја, како би се тај садржај текста изменио. Такође се говорило и о недовољној примени постојећих закона, пре свега Закона о забрани дискриминације.

У наставку конференције говорило се о подршци развоју јавних политика у области заштите права ЛГБТ грађана, о ефикаснијој заштити менталног здравља кроз представљање Приручника о ЛГБТ психотерапији.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
субота, 18. мај
  • Нема најава за изабрани датум

Цео календар догађаја