Народна скупштина Републике Србије / Активности / Детаљи активности
27-28. септембар 2012. Учесници Шестог интерпарламентарног састанка Европска унија – Србија
Петак, 28. септембар 2012.
У Народној скупштини одржан Шести интерпарламентарни састанак Европска унија – Србија
Шести интерпарламентарни састанак Европска унија – Србија, којим су председавали Милица Делевић, председница Одбора за европске интеграције Народне скупштине и Едуард Кукан, председавајући Делегације Европског парламента за односе са Албанијом, Босном и Херцеговином, Србијом, Црном Гором и Косовом, одржан је у Народној скупштини 27. и 28. септембра 2012. године.
Председник Народне скупштине мр Небојша Стефановић, отварајући састанак, истакао је чврсто опредељење Србије да настави процес европских интеграција и изразио уверење да ће велики допринос том процесу дати Народна скупштина. Председник Стефановић изразио је наду да ће Парламент Литваније ускоро ратификовати Споразум о стабилизацији и придруживању, што ће допринети убрзању процеса евроинтеграције наше земље. Међу најважнијим задацима који стоје пред Србијом на путу ка Европској унији су борба против криминала и корупције и унапређење људских права, рекао је Стефановић.
У уводном делу састанка, учесницима су се обратили и Сузана Грубјешић, потпредседница Владе за европске интеграције и Венсан Дежер, шеф Делегације Европске Уније у Србији. Потпредседница Владе Сузана Грубјешић истакла је да је Влада Републике Србије проевропски оријентисана, као и да наша земља подржава евроинтеграције целог региона. Она је даље истакла је да је Србија учинила велики напредак у процесу приближавања Европској унији и томе у прилог навела чињеницу да је, од одржавања последњег дијалога између Европске уније и Србије, нашој земљи додељен статус кандидата за чланство у ЕУ. Такође је изразила уверење да ће Србија бити оцењена позитивно у годишњем Извештају Европске комисије о напретку земаља кандидата за ЕУ који треба да буде објављен у октобру ове године.
Шеф Делегације ЕУ у Србији Венсан Дежер изразио је задовољство чињеницом да је Србија значајно напредовала, не само у процесу евроинтеграција, већ да је и велики помак учињен у области регионалне сарадње. Као кључне изазове за Србију у наредном периоду навео је унапређење људских и мањинских права и регионалне сарадње, стабилност контролних и независних тела и потребу фискалне стабилизације.
У току дводневног рада, посланици Народне скупштине и Европског парламента разменили су мишљења са представницима Владе Републике Србије и Европске комисије о политичкој ситуацији у Србији и перспективама за будуће евроинтеграције. Разговарало се и о борби против корупције и организованог криминала, претприступним фондовима Европске уније, стању у српској економији, регионалној сарадњи и односима Београда и Приштине.
Председавајући делегације Европског парламента за односе са Албанијом, Босном и Херцеговином, Србијом, Црном Гором и Косовом Едуард Кукан рекао је да цени досадашње напоре које је Србија уложила на свом путу ка ЕУ и пренео спремност чланова Европског парламента да пруже саветодавну помоћ Србији у том процесу. Србија је кључни фактор стабилности у региону, а Народна скупштина својим радом обезбеђује легитимитет процесу евроинтеграција, нагласио је Кукан.
Председница Одбора за европске интеграције Милица Делевић рекла је да су евроинтеграције један од најважнијих спољнополитичких циљева наше земље и да ће Србија наставити да има активну улогу у том процесу.
На крају Шестог интерпарламентарног састанка Европска унија - Србија усвојена је Заједничка изјава председавајућих делегација. Тим поводом председавајући делегација Милица Делевић и Едуард Кукан одржали су конференцију за новинаре на којој су потврдили да ће и у будућности обе стране наставити да сарађују на путу Србије ка Европској унији.
Заједничку изјаву председавајућих можете преузетиовде.