Понедељак, 19. октобар 2009.

У Дому Народне скупштине одржана конференција о сиромаштву међу децом

У Дому Народне скупштине данас је одржана Конференција на тему: „Деца и сиромаштво: глобални контекст, национални приоритети и локална решења“, коју су организовали Министарство рада и социјалне политике и TAIEX одељење Европске комисије, у сарадњи са Канцеларијом UNICEF-a у Србији и Народном скупштином Републике Србије.



У Дому Народне скупштине данас је одржана Конференција на тему: „Деца и сиромаштво: глобални контекст, национални приоритети и локална решења“, коју су организовали Министарство рада и социјалне политике и TAIEX одељење Европске комисије, у сарадњи са Канцеларијом UNICEF-a у Србији и Народном скупштином Републике Србије.

Конференцију je отворилa председница Народне скупштине и председавајућа Радне групе за права детета проф. др Славица Ђукић-Дејановић, која је истакла да у Србији „дечја права још нису у довољној мери остварена“ До пораста броја сиромашне деце дошло је услед економске кризе, раста цена хране и енергије, а најугроженија су деца до 14 година старости. Малишани из сиромашних породица суочавају се са проблемима у развоју, потешкоћама у школи и у каснијем укључивању у друштво, рекла је председница Народне скупштине.

Скупштинска Радна група за права детета покренула је иницијативу да се, у сарадњи са надлежним министарствима, сагледају последице стратегија и мера Владе на положај породице и деце. „Наша је обавеза да штитимо децу од сиромаштва и социјалне искључености, посебно у тешким временима економске кризе“, нагласила је председница Ђукић-Дејановић.

Државни секретар у Министарству рада и социјалне политике Љиљана Лучић је у уводном излагању истакла да је Влада Србије посвећена борби за искорењивање сиромаштва и навела да је апсолутно сиромаштво у 2007. години смањено са милион на 500 000 хиљада сиромашних. Међутим, крајем 2008. године тај број је повећан због економске кризе, с тим што забрињава податак да се број сиромашне деце није смањивао истим темпом као број сиромашних у другим угроженим категоријама становништва.

Шеф Делегације Европске комисије у Србији Венсан Дежер је нагласио да Влада, али и сви други носиоци власти на републичком и локалном нивоу, морају наставити да раде на побољшању социјалне бриге о деци, а посебно на укључењу у друштво најмлађих из маргионализованих група. Он је додао да ће Европска комисија наставити да помаже развој социјалне политике према деци, политику инклузије и повратак избеглица.

Директорка канцеларије UNICEF-a у Србији Јудита Рајхенберг је оценила да је Србија урадила много на заштити деце, а највише у укључивању деце из мањинских средина у образовање и систем здравствене заштите.

Учесницима Конференције обратио се испред Европске комисије Валтер Волф, који је говорио о европским приступима и мерама за смањење сиромаштва деце и напорима који се чине на нивоу Европске уније за елиминацију социјалне искључености деце. У име Регионалне канцеларије UNICEF-a за Централну и Источну Европу, Гордон Александер је говорио на тему: „Утицај економске кризе на децу и могући одговори.“

На дневном реду конференције биле су следеће теме: “Смањење сиромаштва деце у датим политичким и економским условима“, „Национални план акције за децу-праћење напретка и утврђивање приоритета за наредни период“ и „Различити модалитети подршке ЕУ за смањење сиромаштва-примери добре праксе“.

Учесници Конференције су оценили да је економска криза допринела повећању броја сиромашних у Србији и да око 300 000 деце живи испод или на самој граници сиромаштва. У борби против сиромаштва, поред хитних интервенција и социјалних давања, како је наглашено, потребно је да се, пре свега, брже решава проблем незапослености.

У раду Конференције учествовали су чланови Одбора за смањење сиромаштва и Радне групе за права детета.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5