Уторак, 19. април 2011.

У Бриселу одржан Пети интерпарламентарни састанак Европски парламент – Народна скупштина Републике Србије

Пети интерпарламентарни састанак Европски парламент – Народна скупштина Републике Србије, којим су председавали Ласло Варга, председник Одбора за европске интеграције Народне скупштине и Едуард Кукан, председавајући Делегације за југоисточну Европу Европског парламента, одржан je у Бриселу, 18. и 19. априла ове године.



Пети интерпарламентарни састанак Европски парламент – Народна скупштина Републике Србије, којим су председавали Ласло Варга, председник Одбора за европске интеграције Народне скупштине и Едуард Кукан, председавајући Делегације за југоисточну Европу Европског парламента, одржан je у Бриселу, 18. и 19. априла ове године.

По завршетку састанка, усвојена је Заједничка изјава председавајућих двају делегација у којој се истиче да будућност Србије лежи у Европској унији и подвлачи да је Европски савет, својим закључком од 25. октобра 2010. године, позвао Европску комисију да припреми мишљење о апликацији Србије за чланство у ЕУ. У Изјави се такође наглашава да је пуна сарадња са Међународним кривичним судом за бившу Југославију од кључног значаја за напредак земље ка пуноправном чланству и позива се Влада Србије да настави сарадњу са Судом.

Поводом реформских процеса у земљи, подвлачи се да јачање владавине права треба да буде приоритет домаћих институција, као и да су у домену борбе против корупције видна извесна побољшања, али и да је потребно уложити додатне напоре у том правцу. Изјава поздравља прву фазу реформе правосуђа, позива на бољу контролу финансирања политичких странака и изборних кампања и изражава забринутост због измена Закона о Агенцији за борбу против корупције. Заједничка изјава поздравља отварање регионалног представништва АП Војводине у Бриселу. Исто тако се поздравља почетак дијалога Београд – Приштина и с тим у вези исказује уверење да поступност у решавању проблема може бити од користи обема странама. Такође се наглашава значај процеса помирења у региону Западног Балкана.

Што се тиче економске ситуације у Србији, у Заједничкој изјави се указује да постојање монопола спутава развој функционалне тржишне економије и позива Влада да предузме активне мере да би се осигурала конкуренција. Поред тога, српске власти се позивају да наставе и појачају своје активности у правцу стварања атмосфере толеранције и поштовања особа са хендикепом и свих мањинских група. У Заједничкој изјави се такође охрабрује Народна скупштина да одмах укине праксу „бланко оставки“ и да се прекине са праксом арбитрерног додељивања места у парламенту. Коначно, овај документ изражава забринутост због социјалног незадовољства у земљи и позива све политичке странке да заједнички раде на избегавању нестабилности, која би могла значајно да нашкоди европској будућности земље. Овим поводом је усвојена и Посебна изјава о тренутним политичким дешавањима у Србији.

Заједничко саопштење председника делегација можете преузети овде.

Овде можете преузети и посебно саопштење у вези са тренутном политичком ситуацијом у Србији.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
петак, 3. мај
  • Нема најава за изабрани датум

Цео календар догађаја