Четвртак, 7. април 2011.

Тридесет прва седница Одбора за равноправност полова

Поводом обележавања Међународног дана Рома, 8. априла, Одбор за равноправност полова одржао је 7. априла седницу у форми округлог стола, а посвећена је положају Ромкиња у Србији.



Седница је одржана у сарадњи са Саветом за родну равноправност Владе Србије и уз подршку Мисије ОЕБС у Србији и Пројекта „Борба против сексуалног и родно заснованог насиља“ Управе за родну равноправност Министарства рада и социјалне политике.

На почетку седнице, председница Одбора Гордана Пауновић- Милосављевић изнела је процену да у Србији од око 500 000 Рома, 52 одсто чине жене, које у просеку живе 48 година. Ромкиње су једна од најугроженијих друштвених група која се свакодневно суочавају са насиљем у породици и вишеструком дискриминацијом у друштву, Живе у неадекватним стамбеним условима, без здравствене заштите и у сиромаштву, нагласила је Пауновић-Милосављевић.

Председница Одбора је нагласила да је неопходно подићи квалитет живота Рома, описмењавањем и повећањем броја образованих, као и предузимањем активности ради спровођења закона и стратегија на локалном и националном нивоу.

Представница Мисије ОЕБС-а у Београду Кристина Дејвис истакла је да се тежак положај Ромкиња у Србији може побољшати само уз сарадњу државних институција, међународних организација и цивилног сектора.

Секретарка Савета за равноправност полова Драгана Петровић међу најважније проблеме Ромкиња навела низак ниво образовања, често због раног ступања у брак, и незапосленост, што има за последицу њихов лош социјално-економски положај и вишеструку дискриминацију.

Чланица Савета Славица Васић изнела је податке истраживања из 2009. године који показују да око 45 одсто Ромкиња нема личне документе, њих 35 одсто завршило је само основну школу, 25 одсто средњу школу, а само три одсто вишу школу или факултет.

Даница Јовановић из Удружења Рома из Новог Бечеја указала је да предрасуде и лош однос према Ромкињама доводе до повећања родно заснованих убистава. Изнела је податке да је свака друга жена жртва насиља, а да чак 98 одсто њих трпи вишегодишње насиље.

Са темом „Локални стратешки документи за Ромкиње: проблеми и практична примена“ учеснике округлог стола упознала је Вера Куртић, координатор НВО „Женски простор“ из Ниша.

Потпредседница Националног савета ромске националне мањине Софка Васиљевић нагласила је да је у последњих неколико година повећано учешће жена у Националном савету.

Ова седница одржана је у оквиру акције „Месец дана ромског женског активизма“, која траје од 7. марта до 7. априла, а реализовала је Ромска женска мрежа Србије.

Одбори везани за ову активност



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
четвртак, 28. март

Цео календар догађаја