Понедељак, 31. октобар 2016.

Трећа седница Одбора за одбрану и унутрашње послове

На седници од 31. октобра, чланови Одбора за одбрану и унутрашње послове размотрили су информације о раду Министарства унутрашњих послова за периоде јануар-март, април-јун и јул-септембар 2016. године.


Информације је представио потпредседник Владе и министар унутрашњих послова др Небојша Стефановић истакавши да је у првих девет месеци ове године укупан криминалитет смањен за 5,4 одсто. Против 36.601 лица поднете су кривичне пријаве, а општа стопа криминалитета је мања за 5 одсто. Такође, расветљено је 51,2 одсто кривичних дела и одузета је вишеструко већа количина дроге, односно, заплењено је 1,9 тона опојних дрога, што је много више, у односу на исти период прошле године, што говори о тренду напретка, закључио је Стефановић. Он је додао да је и мањи број кривичних дела против живота и тела за 4 одсто, а преко 70 одсто убистава је расветљено, мање је и имовинског криминала за 10 одсто, а за 11 одсто је мање крадених моторних возила. Стефановић је рекао да је у области малолетничког криминалитета стопа мања за 15,5 одсто, а учешће овог облика криминала у општем криминалу је опала са 6,5 на 6 одсто, што је резултат рада свих друштвених чинилаца. Када је реч о сузбијању сиве економије, Стефановић је истакао да је остварен бољи резултат за једну трећину у односу на прошлу годину, а двоструко је бољи резултат код заплене акцизних производа, посебно дувана и цигарета. Јавни ред и мир је стабилан, имајући у виду да је у првих девет месеци одржано 36.140 јавних скупова и чак 432 непријављена скупа, а без нарушавања јавног реда и мира одржано је и 2.274 културно-забавне манифестације. Говорећи о стању безбедности границе, Стефановић је истакао да је стање стабилно и да има мање кријумчарења људи. У саобраћајним незгодама је 1,4 одсто мање погинулих, од укупно 26.066 саобраћајних незгода. Ватрогасне јединице интервенисале су 18.624 пута и ту такође има мање погинулих и повређених. По питању миграција у првих девет месеци ове године укупно је регистровано 107.891 мигрант, од којих је 9.869 затражило азил, а 1.786 је процесуирано због илегалног преласка границе, додао је Стефановић. Тренутно у Србији борави око 7.000 миграната у прихватним центрима, уз већи број илегалних миграната на рути. Преко 23.000 људи је покушало незаконит улазак на територију Србије, поднете су 284 пријаве због кријумчарења људи, а проблем представља то што организатори кријумчарења нису у Србији, већ или на почетку руте у Турској или у земљама ЕУ, те ће стога ЕУ упутити додатне снаге Фронтекс, на границу Србије и Бугарске као помоћ нашој и бугарској полицији у сузбијању илегалног преласка границе, рекао је Стефановић.

У расправи која је уследила чланови Одбора и министар унутрашњих послова разменили су мишљења о мигрантској кризи, кривичним делима и прекршајима миграната, проблему илегалног оружја и његовој легализацији, случају генерала Дикића, усавршавању припадника полиције и њиховој спремности, средствима ЕУ за боравак миграната у Србији, активностима МУП-а на идентификовању организатора трговине људима, припреми законских промена ради спречавања насиља над женама и децом, информацијама о проналаску оружја у близини породичне куће председника Владе, случају Савамала и поступању полиције, протестима грађана, резултатима саобраћајне полиције, убиству вође навијача у Београду и објави рата мафији, избору директора полиције, структури достављених информација о раду МУП-а, информацијама о приватном обезбеђењу и њиховом лиценцирању, координацији МУП-а са другим службама од значаја за националну безбедност, недостатку компарације резултата рада са другим кварталима, унутрашњој контроли, новој доктрини у раду МУП-а, афери изношења података, ангажовању припадника МУП-а на обезбеђењу личности и сведока, броју полицајаца у мировним мисијама, броју самоубиства полицајаца и друго.

Након расправе, Одбор је већином гласова чланова прихватио информације о раду Министарства унутрашњих послова за периоде јануар-март, април-јун и јул-септембар 2016. године.

Седници је председавала председница Одбора Марија Обрадовић, а присуствовали су следећи чланови и заменици чланова Одбора: проф. др Зоран Драгишић, Марко Благојевић, Дубравка Филиповски, Божидар Делић, др Весна Ракоњац, Борислав Ковачевић, Душко Тарбук, мр Јасмина Николић, Владан Заграђанин, Момчило Мандић, Јасмина Обрадовић, Зоран Радојичић и Марко Ђуришић.


Одбори везани за ову активност


Видео (1)

Понедељак, 31. октобар 2016. | Трећа седница Одбора за одбрану и унутрашње послове 31.10.2016.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
среда, 24. април
  • Нема најава за изабрани датум

Цео календар догађаја