15. јун 2015. Сусрет чланова Одбора за европске интеграције и ПГП Француска-Србија Националне скупштине Републике Француске

15. јун 2015. Сусрет чланова Одбора за европске интеграције и ПГП Француска-Србија Националне скупштине Републике Француске

Понедељак, 15. јун 2015.

Сусрет чланова Одбора за европске интеграције и ПГП Француска-Србија Националне скупштине Републике Француске

Чланови Одбора за европске интеграције Народне скупштине разговарали су данас са делегацијом Посланичке групе пријатељства Француска-Србија Националне скупштине Републике Француске, коју предводи Мартин Каријон Куврер (Martine Carrllin-Couvreur) председница ПГП-а.


Председник Одбора за европске интеграције Александар Сенић информисао је француске колеге да у Народној скупштини постоји консензус у погледу приступања Србије Европској унији, односно, да све парламентарне странке заступају проевропску политику. Он је истакао да је Србија у овом моменту завршила скрининг и да се сада очекује оцена Европске комисије, а да се до краја године очекује отварање преговора по преговарачким поглављима. Он је затражио подршку колега из француског Парламента у процесу одлучивања о отварању преговарачких поглавља за Србију, истакавши да подршка чланству Србије у ЕУ у јавном мњењу опада, имајући у виду да се стално стиче утисак да је Србија на неки начин условљавана. Он је оценио да то није пад подршке, већ осцилација, узрокована одлагањем отварања преговора. Ту чињеницу користе евроскептици, како би грађане убедили да је пут ка Европској унији на штету Србије. Оно што је потребно Србији јесте да се отворе преговори и да се пошаље јасан сигнал да Европска унија жели Србију у свом чланству, јер свако условљавање може изазвати политичку нестабилност, уласком у парламент евроскептичних странака, тако да проевропски закони не би били доношени консензусом као данас, истакао је Сенић. Он је додао и да 70 одсто грађана Србије подржава реформске процесе у земљи, а чланови Одбора за европске интеграције се труде да приступање Европској унији поистовете са процесом спровођења реформи и приближе грађанима бенефите од чланства Србије у истој. Одбор је такође прихватио политику Владе да се мора радити на искреном помирењу народа у региону, о чему сведочи и интензивна регионална сарадња са еквивалентним одборима у парламентима региона.

Мартин Каријон Куврер (Martine Carrllin-Couvreur), председница ПГП Француска-Србија Националне скупштине Републике Француске оценила да је Француска разуме специфичност тренутка у поступку српског придруживања Европској унији, нагласивши да се сличне тешкоће тичу свих земаља Уније, јер евроскептици свуда постоје. Она је нагласила да је важно да Србија одржи равнотежу у погледу подршке грађана реформама и чланству у Европској унији. Она је поновила да Француска подржава Србију и да сматра да Србији треба пружити могућност за отварање преговора и да ће њена земља поновити свој став у Европској унији и пружити подршку коју Србија очекује.

Чланица Одбора за европске интеграције Гордана Чомић осврнула се у разговорима са француским колегама на питање миграната, истакавши да је Србија своје законодавство у овој области хармонизовала, али и да постоји брига везана за коментаре појединих земаља чланица ЕУ по овом питању. Србија би волела да чује „јачи глас разума“ из ЕУ када је у питању стратегија о мигрантима, велики проблем је пред земљама ЕУ али и транзитним земљама, и Србија може бити добар партнер ЕУ, када је у питању решавање овог проблема, навела је Чомић.

У делегацији Одбора за европске интеграције били су поред председника Александра Сенића и чланови Одбора Душица Стојковић, Гордана Чомић, Љубиша Стојмировић и Драган Половина, а у делегацији ПГП Француска-Србија Националне скупштине Републике Француске, поред председнице Каријон Куврер и потпредседници ПГП Жан Пјер Дифо (Jean-Pierre Dufau), Филип Меније (Philippe Meunier) и члан ПГП Мишел Воазан (Michel Voisin).



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5