5. новембар 2013. Сусрет председника Народне скупштине са члановима Одбора за европске послове Француског Сената

5. новембар 2013. Сусрет председника Народне скупштине са члановима Одбора за европске послове Француског Сената

Уторак, 5. новембар 2013.

Сусрет председника Народне скупштине са члановима Одбора за европске послове Француског Сената

Председник Народне скупштине, др Небоша Сефановић, примио је делегацију Сената Француске коју је предводио Симон Ситур, председник Одбора за европске послове.


Председник Народне скупштине др Небојша Стефановић је изразио задовољство због иницијативе коју је пред француским Сенатом покренуо председник Одбора за европска питања Симон Ситур, да се донесе резолуција о подршци евроинтеграције Србије, за коју је рекао да представља охрабрење за европске процесе које водимо.
Стефановић је оценио да је кључни напредак на том путу остварен кроз однос према корупцији и криминалу и обавестио делегацију француског Сената да је усвојена платформа за борбу против корупције, за коју сматра да ће привући инвестиције и поправити укупан имиџ земље.
Говорећи о скупштинским телима и раду парламента у оквиру евро-интеграција, председник Стефановић је посебно поменуо рад Одбора за европске интеграције и формирање одбора за придруживање и стабилизацију који ће, средином новембра, имати први састанак са одговарајућим одбором Европског парламента. Говорећи о истој теми, председник Народне скупштине је рекао да је једна од важнијих улога парламента, поред законодавне, контрола извршне власти и надгледање процеса европских интеграција Србије.
Председник Стефановић је изразио задовољство због позитивног извештаја Европске комисије о напретку Србије, у коме се наводи да је Србија постигла одговарајући степен усклађености са критеријумима за чланство, посебно нагласивши да је у извештају, рад Народне скупштине оцењен позитивно, и да је захвалан на позитивном ставу Француске у односу на процес евроинтеграција Србије.
Председник Одбора за европске послове француског Сената, Симон Ситур, представник групе социјалиста, представио је чланове делегације, Мишела Бију, потпредседника Одбора из групе комуниста и Софи Жоасен, чланицу Одбора из „Уније за народни покрет“. Објаснивши како је Одбор који предводи задужен за европске послове, Ситур је изразио очекивање да ће Одбор за европске интеграције у српском парламенту убрзо постати одбор за европске послове, када Србија постане део Европске уније. Сложивши се са констатацијом да је надзор Скупштине над извршном влашћу веома значајан, Ситур је рекао да је Србија земља која се креће ка Европској унији и додао да је мишљење француског Сената и Француске, да Западни Балкан треба да буде део Европске уније, као и да је после Словеније и Хрватске сада на реду прикључивање Србије.
Ситур је иразио посебно задовољство преговорима под покривитељством Кетрин Ештон у Бриселу и појаснио да је уследила и иницијатива за усвајање резолуције о подршци евроитеграција Србије, која је јендогласно усвојена у Сенату. Резолуција је, по његовим речима, представљала охрабрење Влади и парламенту да наставе истим путем, али је била и одређена мера притиска на француску владу да настави са таквом подршком Србији у Европском савету. Ситур је и посету француске делегације, такође означио као подршку и охрабрење будућем европском партнеру.
Сенатор Ситур је поздравио одлуку Савета министара Европске уније о отварању преговора и изразио очекивање да ће сам процес врло брзо и почети. Посебно задовољство председник Одбора за европска питања француског Сената исказао је због чињенице да сада Србија учествује у свим парламенетарним активностима Европске уније, као земља кандидат. Овај процес је тек започео, рекао је Ситур и додао да постоји мапа пута коју треба прећи, посебно нагласивши област правосуђа. Он је приметио да захтеви који долазе из Европе могу помоћи и влади и парламенту да спроведу неопходне реформе, те да верује како ће читав процес ићи брзо, јер Француска има поверење у Србију.
Председник Стефановић је приметио да Србији понекад недостаје снажније учешће Француске у процесима кроз које пролази, имајући у виду пријатељске односе две земље, и изразио спремност да се максимално ради на реформама, пре свега због сопственог народа, надајући се да ће све бити спроведене пре 2020. године, пре уласка у Европску унију.
Стефановић је нагласио да реформа правосуђа представља основ за покретање других реформи. Увођењем нулте толеранције према корупцији, мењамо досадашњи начин размишљања, јер смо у претходном периоду били оптерећени ранијом праксом постављања судија на основу партијске припадности. Сада се, наставио је Стефановић, судија може постати само по завршетку правосудне академије.
Председник Народне скупштине је затим оценио да су нам потребне инвестиције, посебно из европских земаља, али и додао да је предуслов за долазак инвеститора, обезбеђивање безбедне и сигурне климе за инвестиције. У реформи државне управе, наставио је Стефановић, суочили смо се са великим отпором, због постојање раније устројеног гломазног административног апарата, формираног често по партијској припадности. Стефановић је посебно нагласио проблем раскида са досадашњом праксом субвенционисања државних компанија, које су добијени новац трошили на плате запослених. Као раскид са таквом праксом, Стефановић је поменуо пројекат сарадње са авио компанијом Етихад који је од некадашњег губиташа, нацоналне авио компаније ЈАТ, створио нову националну авио компанију, која би већ следеће године требало да оствари профит.
Обавестивши госте и о увођењу новог пореза на зараде, веће од 60 хиљада динара, Стефановић је додао да ће остварени приходи бити усмерени на привреду и инфраструктурне пројекте, а не на попуњавању рупа у буџету.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5