30. новембар 2017. Народне посланице на годишњем самиту Глобалног форума жена лидерки

30. новембар 2017. Народне посланице на годишњем самиту Глобалног форума жена лидерки

Петак, 1. децембар 2017.

Стефана Миладиновић и Дубравка Филиповски на годишњем самиту Глобалног форума жена лидерки у Рејкјавику

Народне посланице Стефана Миладиновић и Дубравка Филиповски учествовале су на годишњем Самиту Глобалног форума жена лидерки, од 28. до 30. новембра у Рејкјавику, Република Исланд.


На овогодишњем Самиту, чији је домаћин Парламент Исланда,који је глобални лидер у родној равноправности, учествовало је преко 400 политичарки, из више од 100 држава света.

Учеснице су имале прилику да разматрају глобалне изазове, размене искуства и најбоље праксе и узму учешће у политичком дијалогу о данашњем утицају политичарки на процесе у свету и перспективама женске политичке партиципације.

Током тродневне конференције народне посланице Стефана Миладиновић и Дубравка Филиповски узеле су активно учешће на панелима.

Стефана Миладиновић била је једна од панелисткиња на сесији “Labour market inclusion - powered by Digital”.

“Повећање броја жена у дигиталном сектору, који чини један од сектора с највишим платама, може допринети финансијском оснаживању и независности жена и довести до смањења укупне разлике у платама између полова. Посебну пажњу држава мора да усмери ка женама у доби од 55 и више година, јер је ово категорија која је посебно изложена ризику од незапослености. Србија годинама спроводи Програм за преквалификације за посао у ИТ сектору, који омогућава да се годишње 1000 грађана Србије преквалификује, кроз интензивне курсеве, водећи рачуна о старосној и родној структури“, истакла је Миладиновић.

Она је нагласила да је Влада Републике Србије дигитализацију поставила као један од приоритета унутрашње политике и да је Србија спремна да предводи цео регион у променама које следе и стварају нове могућности за све.

„Са четвртом индустријском, односно дигиталном револуцијом државе у развоју, међу којима је и Србија, имају шансу да надокнаде заостајање и ухвате корак са развијеним земљама. Србија може да се похвали бољим просеком у односу на друге земље у Европи и свету по броју високо образованих жена у ИТ сектору. Према званичним подацима Републичког завода за статистику, удео женског кадра у нашој земљи у овој области је 44%. На европском нивоу тај удео је нешто мањи од 30% “, рекла је Миладиновић.

Дубравка Филиповски, народна посланица, реаговала је на излагање Атифете Јахјаге, која је позивајући се на податке УН, у оквиру панела ,,Женама је место у политици" изнела да је за време рата на Косову и Метохији силовано 20 000 Албанки и протерано милион Албанаца.

,,Нетачна је информација,лаж и манипулација подацима да је за време рата на Косову и Метохији силовано 20.000 Албанки и протерано милион Албанаца. Представници тзв. државе Косово користе овакве скупове да представе Албанке са Косова и Метохије као жртве, али то није истина. Истина је да је пре НАТО бомбардовања протерано 90 000 Срба и да је после повлачења српске војске 1999. године Косово и Метохију напустило преко 200.000 Срба,Рома и осталих неалбанаца“, рекла је Филиповски. Она је подсетила да је Република Србија према званичним подацима земља са највећим бројем интерно расељених лица у Европи.

Другог дана конференције учествујући на ,,Панелу о спровођењу циљева одрживог развоја УН 2030, у току дискусије Филиповски је истакла да је за спровођење циљева одрживог развоја веома важна парламентарна контрола и да је неопходно да владе достављају парламентима редовне извештаје о напретку спровођења националног плана. „ Ми то у Србији радимо преко Фокус групе која је задужена за парламентарни надзор. Такође,веома је важно у спровођење циљева укључити младе људе,цивилни сектор и локалне самоуправе", нагласила је Филиповски.

Током изјава националних делегација, у оквиру усвајања закључака Конференције, Стефана Миладиновић је, у име делегације Србије, изнела позитивне кораке које је Србија направила у последњих годину дана у погледу заштите права жена и родне равноправности. Истакла је значај родно одговорног буџетирања, као део процеса израде годишњих програмских буџета Републике Србије, Усвајање закона о спречавању насиља у породици и измене Кривичног законика.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5