Петак, 21. фебруар 2025.

Српска делегација ургира за дијалог са мониторинг известиоцима

Стална делегација Народне скупштине у Парламентарној скупштини Савета Европе позива известиоце Мониторинг комитета ПС Савета Европе на дијалог и да коначно посете Србију, како би непосредно и лично могли да се увере у ситуацију о којој говоре. Новински наводи најчешће нису добар основ за изношење закључака о важним питањима.


Расправа о ситуацији у Србији је требало да се одржи током Јануарског заседања, у Стразбуру, од 27. до 31. јануара 2025. године, али је Мониторинг комитет имао преча посла. Осим неформалних, појединачних посета, известиоци за Србију Мониторинг комитета ПС Савета Европе годинама нису били у званичној посети Народној скупштини и Србији, заправо од јула 2017. године. 

Викторија Тиблом из Шведске је изабрана за известиоца пре двадесетак дана, док Аксел Шефер из Немачке је на тој позицији од децембра 2022. године и вероватно се неће дуго задржати на њој јер се у Немачкој ускоро одржавају избори. Последња резолуција о поштовању дужности и права обавеза Србије чији је задатак да припреме известиоци о Србији усвојена је још почетком 2012. године. 

Подсећамо да је Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре објавило на сајту Владе Републике Србије целокупну документацију у вези са падом надстрешнице у Новом Саду. Јавна тужилаштва на територији Републике Србије по хитном поступку покренула су кривичне поступке против 37 лица због напада на студенте и професоре - против 26 лица у Београду, против осам лица у Новом Саду, против два лица у Шапцу и против једног лица у Вршцу. 

Одлукама о помиловању председника Републике, које су достављене Министарству правде ради спровођења даље процедуре, испуњен је трећи захтев студената, а то је одбацивање кривичних пријава против ухапшених и приведених студената на протестима, као и обуставу већ покренутих кривичних поступака. На крају, Влада Републике Србије је на седници одржаној 12. децембра 2024. године донела одлуку да се за 2025. годину увећа буџет за 20 одсто у односу на средства за 2024. годину, што је био и последњи захтев студената. 

Више јавно тужилаштво у Новом Саду је подигло оптужницу против 13 лица за које постоји оправдана сумња да су извршила кривична дела описана оптужницом, а услед којих је 1. новембра 2024. године дошло до обрушавања надстрешнице железничке станице у Новом Саду и трагичне смрти петнаест лица и тешког повређивања два. Такође, по налогу Врховног јавног тужилаштва, Јавно тужилаштво за организовани криминал водиће истрагу о коруптивним кривичним делима у вези са радовима на Железничкој станици у Новом Саду.

Председник Републике Србије Александар Вучић је више пута упутио позив студентима за дијалог, а 3. фебруара 2025. године, упутио је позив и Ректорском колегијуму Универзитета у Београду за разговор и дијалог за добробит Србије. Врховни јавни тужилац Загорка Доловац 27. децембра 2024. поновила је позив који је упутила и 25. децембра 2024, представницима студентског протеста за одржавање без одлагања састанка са њом и јавним тужиоцима Врховног јавног тужилаштва ради разговора и пружања информација о три захтева који су достављени јавном тужилаштву. Министарка просвете проф. др Славица Ђукић Дејановић више пута поновила је јавни позив студентима који блокирају високошколске установе на разговор и дијалог. Ови позиви за дијалог нису прихваћени.

Од како су почели студентски протести и блокаде саобраћајница, Министарство унутрашњих послова је повећало присуство полиције на терену, нарочито на кључним локацијама где су се одржавали студентски протести и блокаде. Полиција је осигурала да протестне активности буду у складу са законом, али је истовремено надгледала све потенцијалне инциденте. Полиција је била задужена за обезбеђивање безбедности учесника протеста, али и спречавање било каквих напада на демонстранте или полицијске службенике. Министарство је у овим случајевима сарађивао са организаторима протеста, како би се избегле конфронтације и осигурала мирна одржавања.

„Ситуација у Србији је одраз друштвених процеса и мирног демократског развоја, уколико изузмемо ретке и спорадичне инциденте, који се нужно јављају када су у питању улични протести. Питање одговорности и борба против корупције су широко покренути и довешће до унапређења рада институција и већег поверења грађана, а Србија ће из ове фазе изаћи само јача и боља“ – изјавила је шефица српске делегације у ПС Савету Европе Биљана Пантић Пиља. 


Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1