Петак, 25. новембар 2016.

Седма седница Пододбора за праћење стања у пољопривреди у маргиналним – најнеразвијенијим подручјима Републике Србије

На седмој седници Пододбора за праћење стања у пољопривреди у маргиналним – најнеразвијенијим подручјима Републике Србије, одржаној 25. новембра, размотрене су опасности од нодуларног дерматитиса и других болести животиња и стање у сточарству.


Стање у сточарству, када су у питању болести животиња, члановима Пододбора представио је др Милош Петровић, директор Ветеринарског специјалистичког института у Нишу. Он је истакао да је од јуна месеца текуће године, када се нодуларни дерматитис појавио у Републици Србији, тачније у Бујановцу, ветеринарска служба, у сарадњи са локалном самоуправом, Војском Републике Србије и Министарством унутрашњих послова, за веома кратко време успела да сузбије болест и штету насталу услед обољевања животиња. У Републици Србији еутаназија је извршена над 594 говеда у 16 општина, а исплаћена накнада износила је преко 60 милиона динара. Дистрибуирано је око 110 000 вакцина против нодуларног дерматитиса, а за 25 дана вакцинисана су сва говеда у Пчињском, Јабланичком, Топличком, Нишавском и Пиротском округу. Петровић је нагласио и да се на Институту у Нишу очекује отварање лабораторије за молекуларну дијагностику, што ће поспешити и сам рад Института, јер се неће губити време на откривање заразних болести.

Миодраг Милковић, председник Управног одбора Ветеринарске коморе Србије, додао је да јавност није довољно упозната са појавом нодуларног дерматитиса, односно болести квргаве коже, и да се апеловало на позорност још од фебруара 2016. године, када се болест појавила у Турској, а потом проширила на Македонију и Бугарску. Речено је и да неке ветеринарске станице нису имале средстава да изађу на терен и да се појединим ветеринарским станицама мора пружити финансијска помоћ, као и да у Сурдулици и Бујановцу не постоји ни једна ветеринарска станица. Такође је наведено да се на терену морају вршити дератизација и дезинсекција, јер инсекти имају велику улогу у преносу болести код стоке.

На седници је размотрено и стање у ветеринарској служби, а Милија Милетић, председник Пододбора, навео је да у Србији постоји 348 ветеринарских станица, 624 ветеринарске амбуланте, 17 ветеринарских станица у стечају, и две станице, у Бујановцу и Лебану, које нису у поступку приватизације, због великог броја транспорта животиња у тим окрузима. У Србији постоји око 3500 ветеринара, али је приватизација ветеринарских станица лоше урађена.

Градимир Милосављевић, доктор ветеринарске медицине из Сврљига, похвалио је теренску ветеринарску службу и констатовао да је одговорно и професионално одреаговала приликом сузбијања нодуларног дерматитиса.

Седници је председавао Милија Милетић, председник Пододбора, а присуствовали су и народни посланици мр Марко Миленковић, Звонимир Ђокић, Ивана Николић и Марија Јањушевић.


Видео (1)

Петак, 25. новембар 2016. | Седма седница Пододбора за праћење стања у пољопривреди у маргиналним – најнеразвијенијим подручјима Републике Србије 25.11.2016.


Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1