Четвртак, 28. септембар 2023.
Председница Посланичке групе пријатељства са Немачком др Александра Томић састала се у Народној скупштини са послаником Бундестага Тином Хрупалом, са којим је разговарала о односима две земље, интензивирању међупарламентарне сарадње и актуелној политичкој ситуацији.
Говорећи о добрим билатералним односима између Србије и Немачке, др Александра Томић је истакла да је економска сарадња на највишем нивоу, имајући у виду да је Немачка први спољно-трговински партнер Србије и најважнији инвеститор од земаља Европске уније. У прошлој години обим трговнинске размене био је 8,24 милијарде евра, а немачке компаније у Србији запошљавају преко 84.000 људи, нагласила је Томић.
Постоји велико интересовање студената из Србије за студирање у Немачкој, навела је она и указала на добру сарадња наших техничких факултета са немачким компанијама, кроз научно-технолошке паркове.
Састанку је присуствовао и председник Одбора за Косово и Метохију мр Милован Дрецун, који је саговорника детаљно упознао са актуелном ситуацијом на Косову и Метохији, указујући да је свакодневни терор режима Аљбина Куртија довео до ситуације да Срби са севера КиМ на све начине покушавају да му се супроставе и указао да не желе да се интегришу у лажну државу.
Дрецун је нагласио да је једини пут који води ка деескалацији ситуације формирање Заједнице српских општина, повлачење специјалних јединица полиције са севера КиМ и наставак дијалога без опструкције приштинске стране. Он је истакао да је Београд посвећен решавању свих проблема мирним путем, као и да искључиво КФОР може бити војно присутан на КиМ, према Резолуцији 12 44 СБ УН. Додао је да стварање тзв. восјке Косова највећа опасност за опстанак Срба на КиМ и упозорио да ова опасна ситуација на северу КиМ лако може да се прелије на цео регион.
Посланик Бундестага Тинo Хрупала изразио је забринутост због тренутне ситуације на КиМ и навео да је неопходно успоставити мир и стабилност у региону. Оценио је да су контакти посланика од изузетне важности, управо ради размене информација и мишљења на све актуелне теме.
Саговорници су се сложили да је веома битно одржавање редовних контаката и размена парламентарних посета, како би посланици два парламента разговарали о кључним темама које су од обостраног инетерса, као што су економска сарадња, обновљиви извори енергије, енергетска и регионална безбедност.