1. април 2021. Председница Одбора за уставна питања и законодавство и амбасадор Немачке у Србији

1. април 2021. Председница Одбора за уставна питања и законодавство и амбасадор Немачке у Србији

Четвртак, 1. април 2021.

Састанак председнице Одбора за уставна питања и законодавство са амбасадором Немачке у Србији

Председница Одбора за уставна питања и законодавство Јелене Жарић Ковачевић састала се данас у Дому Народне скупштине са амбасадором СР Немачке у Републици Србији Њ.Е. Томасом Шибом, а теме разговора су биле усмерена на делокруг рада Одбора, реформу правосудног система и предстојеће промене Устава Републике Србије.


На самом почетку састанка Жарић Ковачевић је упознала амбасадора са надлежностима рада Одбора који она предводи, пре свега о процедурама и оцењивању сваког предлога закона или другог акта који је у скупштинској процедури, са становишта усклађености са Уставом и правним системом Републике Србије.

Када је реч о поступку промене Устава, Јелена Жарић Ковачевић навела је да је поступак уређен самим Уставом и Пословником Народне скупштине. Предлог за промену Устава подноси се Народној скупштини у писаном облику, а надлежни Одбор утврђује да ли је предлог поднет од стране Уставом овлашћеног предлагача и у прописаном облику.

Уколико Народна скупштина усвоји Предлог за промену Устава, надлежни Одбора за уставна питања и законодавство утврђује предлог акта за промену Устава и предлог уставног закона, и доставља их председнику Народне скупштине, који предлоге одмах доставља народним посланицима. Акт о промени Устава усваја се са двотрећинском подршком народних посланика, а у случајевима утврђеним Уставом Народна скупштина је, након тога, дужна да донесе одлуку о расписивању референдума ради потврђивања тог акта.

Јелена Жарић Ковачевић је навела да чланство у Европској унији остаје приоритетни циљ Србије и да је већина активности у Народној скупштини усмерена управо ка том циљу и усаглашавању домаћег законодавства са правним тековинама ЕУ.

Током састанка, амбасадор Томас Шиб интересовао се за реформе у областима владавине права и правосудног система, као и за податак докле се стигло са поступком промене Устава. Истакао је да Немачка пружа снажну подршку Србији на њеном путу ка Европској унији и да су за европске интеграције Србије кључне реформе у области владавине права.

Јелена Жарић Ковачевић је информисала амбасадора да је за промену Устава потребан консензус свих народних посланика, из свих посланичких група, укљученост релевантних институција, стручне и друге заинтересоване јавности. Истакла је да ће Одбор који она предводи дати свој максимум у оквиру својих надлежности, када се на седници Народне скупштине буде разматрао Предлог за промену Устава Републике Србије.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5