18. децембар 2015. Састанак Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова са делегацијом Министарсва Републике Румуније надлежним за питање румунске дијаспоре

18. децембар 2015. Састанак Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова са делегацијом Министарсва Републике Румуније надлежним за питање румунске дијаспоре

Петак, 18. децембар 2015.

Састанак Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова са делегацијом Министарства Републике Румуније надлежним за питање румунске дијаспоре

Председник Мехо Омеровић и чланови Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова састали су се данас, у Дому Народне скупштине са делегацијом Министарства Републике Румуније надлежним за питање румунске дијаспоре, на челу са министром у Влади Републике Румуније Њ.Е. Даном Стоенескуом.


Мехо Омеровић, председник Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова, честитао је 25 година од оснивања Заједнице Румуна у Србији, и истакао да добросуседски односи две земље у региону могу служити као пример осталим земљама. Омеровић је такође истакао да Србији значе искуства које Румунија може да пренесе као чланица Европске уније и да је Србија свесна колико је важно мишљење земаља региона у приступању Европској унији. Председник Одбора је упознао делегацију Министарства Републике Румуније са радом Одбора и додао да су прошле године спроведени избори за националне савете националних мањина у Републици Србији и да је једини начин да се превазиђу изазови са којима се мањине сусрећу путем разговори а и у међусобном дијалогу.

Министар Дан Стоенеску, изразио је захвалност Србији по питању Румуна у источној Србији и Војводини и нагласио да националне мањине Румуна у Србији и Срба у Румунији представљају мостове за сарадњу, и додао да Србија има пуну подршку од Румуније за приступање Европској унији. Стоенеску је такође истакао да је Румунији битно да у Србији постоје школе које одржавају наставу на румунском језику, као и право на вероисповест, нарочито у источној Србији и Војводини.

На састанку је било речи и о статусу влашке мањине. Омеровић је истакао да су закони у Србији који се тичу људских и мањинских права донети по највишим међународним стандардима, и да Србија не може забранити грађанима изјашњавање о националној припадности. Дан Стоенеску поменуо је отварање румунског института у Београду који би омогућио и грађанима Србије да се боље упознају са румунском културом.

Присутни су се сложили да ће се уложити напори да се побољша положај националних мањина на политичком и друштвеном нивоу и да је потребно предузети конкретне кораке ка остварењу тих циљева, посебно када Србија почне са отварањем Поглавља 23.

Члан Одбора Слободан Перић је као припадник влашке националне мањине изнео ставове на који начин се могу решити отворена питања, а нарочито је истакао потребу сарадње две земље, као и да су у том смислу веома пожељне инвестиције државе Румуније и помоћ и сарадња око изградње путева, школа и других институција које недостају у источној Србији.

У делегацији Румуније, поред министра Стоенескуа, били су и Даниел Бану, амбасадор Румуније у Србији, Валентин Рађуцану, саветник министра, Кристина Габриела Симион, саветник министра, Алеxандру Петрут, други секретар Амбасаде Румуније у Србији, Габриела Молдован, из Амбасаде Румуније у Србији. Испред Одбора састанку су присуствовале и Љиљана Малушић, заменица председника Одбора, као и Миланка Јевтовић Вукојичић, чланица Одбора.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5