Уторак, 19. октобар 2004.

Радни састанак поводом светског дана борбе против сиромаштва

Поводом обележавања Светског дана борбе против сиромаштва Одбор за смањење сиромаштва Скупштине Србије организовао је радни састанак са представницима УН-а и УНИЦЕФ-а у Србији и Црној Гори.


Поводом обележавања Светског дана борбе против сиромаштва Одбор за смањење сиромаштва Скупштине Србије организовао је радни састанак са представницима УН-а и УНИЦЕФ-а у Србији и Црној Гори. Отварајаћи радни састанак председник Народне скупштине Предраг Марковић истакао је да парламент код доношења закона мора да води рачуна о онима који јесу и који ће бити угрожени у периоду транзиције. «Морамо да прихватимо који облици и последице сиромаштва постоје и на које размере треба да сведемо сиромаштво да бисмо били не богатије, него нормалније друштво», рекао је Марковић. Домаћин радног састанка, председник Одбора за смањење сиромаштва, Снежана Стојановић Плавшић истакла је битност сарадње између парламента, владе, цивилног друштва и међународних организација у интензивирању борбе против сиромаштва и најавила формирање комитета за децу у склопу скупштинског одбора. Представник владе, заменик министра за рад, запошљавање и социјална питања Весна Пиперски Туцаков представила је фонд за социјалне иновације као један од инструмената социјалне заштите који тренутно спороводи осамдесет осам пројеката усмерених на смањење сиромаштва међу најугроженијим слојевима друштва. У том раду Влади помажу Уједињене нације и Европска агенција за реконструкцију.

Стални координатор УН и стални представник УНДП у СЦГ у свом првом званичном обраћању представницима законодавне власти нагласила је да поводом Светског дана борбе против сиромаштва УН желе да разговарају са онима који доносе одлуке и који имају овлашћење и могућност да створе оквире за спровођење мера за смањење сиромаштва. Подршка УН-а у овој области усмерена је превенствено ка стварању нових могућности за запошљавање, нарочито младих као и ка социјалној заштити. Парламент је тело које одлучује о томе колики ће део буџета бити одвојен за искорењивање сиромаштва кроз спровођење националне стратегије за смањење сиромаштва Владе Србије, истакла је Харингтон и додала да је та стратегија један од елемената реализације Миленијумских циљева развоја до 2015. године. Уједињене Нације Србији и Црног Гори могу да понуде податке као и право избора кроз мрежу најбољих светских искустава.

«Остваривање миленијумских циљева развоја подразумева економску и политичку стабилност али пре свега људски развој» рекла је Ен Лиз Свенстон, дирекот УНИЦЕФ-а за Србију и Црну Гору. Она је истакла да трентуно у Србији и Црној Гори тридесет одсто деце живи на или испод линије сиромаштва. «Деца су највеће жртве сиромаштва али су истовремено и основни потенцијал. Деца нису трошак већ инвестиција, улагање у децу значи прекидање затвореног круга сиромаштва», истакла је Свенсон.

На радном састанку договорено је да ће се наставити пракса коорадниције и сарадње парламента, владе, цивилног друштва и међународних организација у борби против сиромаштва.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
недеља, 5. мај
  • Нема најава за изабрани датум

Цео календар догађаја