Среда, 25. септембар 2024.
Потпредседница Народне скупштине и председница Одбора за спољне послове Марина Рагуш дочекала је данас у Народној скупштини делегацију Одбора за етничке послове Свекинеског народног конгреса Народне Републике Кине.
Рагуш је на самом почетку састанка истакла задовољство поводом сусрета, изразивши наду да ће ово бити само један у низу сусрета са делегацијом. „Значајну чињеницу коју желим да истакнем јесте посета председника Народна Републике Кине Си Ђин Пинга, јер је то моменат када су наши билатерални односи са стратешког нивоа прешли на највиши ниво сарадње. У данашњем геополитичком свету, који је препун изазова, у којем се неретко говори о рату, а не о миру, ми сматрамо да је политика мира и стабилности у ствари ревитализација Повеље Уједињених нација, једини прави пут“, навела је Рагуш. Додала је да признавање мултиполарног света, немешање у унутрашње ствари земаља, активна мирољубива коегзистенција, са прихватањем свих посебности и различитости свих нација и држава, је једини исправни пут који су својим деловањем потврдили председници наших земаља, господин Александар Вучић и господин Си Ђин Пинг својим међународним деловањем. Истакла је да Посланичка група пријатељстава са Кином у Народној скупштини броји 101 члана и представља највећу Посланичку групу пријатељства са једном земљом, која је веома активна кроз студијске посете и међусобне посете парламентараца. Рагуш је истакла да на овој начин народни посланици имају прилику да се упознају са политиком, културом Народне Републике Кине и пословањем кинеских компанија у Србији. „Наша два парламента сарађују на највишем нивоу, сваке године се срећемо са одређеним темама, ове године сусретом у Пекингу, са председницима најзначајних одбора Народне скупштине“. Говорећи о парламентарној сарадњи истакла је да је председница Народне скупштине Ана Брнабић упутила званичан позив посете председнику Свекинеског народног конгреса Народне Републике Кине Џао Леђију. „С обзиром да сам и председник Одбора за спољне послове Народне скупштине морам да истакнем значај наше међусобне подршке и сарадње на свим међународним јако важним форумима, баш у контексту ревитализације Повеље УН и у контексту Изјаве коју смо потписали о заједничкој будућности у новој ери. Овом приликом морам да вам се неизмерно захвалим за подршку коју дајете Републици Србији управо у оквиру УН. Председник Србије Александар Вучић се тренутно налази на 79. заседању Генералне скупштине УН, где је синоћ говорио. Поруке мира уз поштовање Повеље Уједињених нација, доказ су нашег заједничкој сагледавања геополитичких изазова и односа“, закључила је потпредседница.
Шеф кинеске делегације Бајин Чаоулу захвалио се на гостопримству и прилици за састанак, истичући да челично пријатељство Србије и Кине наставља да расте, што потврђују многобројни заједнички пројекти две земље, као и изразито јаке парламентарне везе. Навео је да овакви сусрети отварају врата новим поглављима за сарадњу. Напоменуо је да се резултати заједничких пројеката већ виде и да је економска размена у односу на претходну годину порасла за 30 одсто. Навео је да на просторима Кине живи 56 етничких група, а да је циљ Одбора за етничке послове Свекинеског народног конгреса јачање Кине на локалном нивоу и модернизација кинеских провинција. Чаоулу је додао и то да поред јаких веза две земље види јачање односа у образовању, науци и спорту, а да је политичка сарадња камен темељац за проширивање области у којима Србија и Кина могу заједно да делују.
Додао је да су територијални интегритет и суверенитет питање од великог значаја за обе земље, а Рагуш је навела да за Србију постоји једна Кина и да Србија неће одступити од поштовања међународног јавног права територијалног интегритета и суверенитета. Саговорници су закључили састанак сложивши се да ће наставити да продубљују парламентарну сарадњу, са што је могуће више међусобних посета.
Састанку су присуствовали и чланови Одбора за спољне послове Биљана Пантић Пиља, Тања Рађеновић и Александар Миркoвић.