27. март 2015. Учесници скупа на тему представљања јавних политика у области заштите права и побољшања квалитета живота ЛГБТ особа

27. март 2015. Учесници скупа на тему представљања јавних политика у области заштите права и побољшања квалитета живота ЛГБТ особа

Петак, 27. март 2015.

Представљене јавне политике у области заштите права и побољшања квалитета живота ЛГБТ особа

Одбор за људска и мањинска права, организација Лабрис и Форум за етничке односе представили су, у Народној скупштини, јавне политике у области заштите права и побољшање квалитета живота ЛГБТ грађана/ки.


Председник Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова Мехо Омеровић је у уводном излагању истакао да јавне политике, које су припремиле невладине организације, представљају путоказ којим треба да се крећу представници државних и других институција које су укључене у заштиту ЛГБТ особа. Јавне политике дају општи пресек стања у различитим областима у којима постоји кршење људских права ЛГБТ особа, навео је Омеровић. Оне дају и преглед међународних стандарда и обавеза које је Република Србија преузела потписивањем међународних уговора и конвенција рекао је Мехо Омеровић, указавши на посебан значај што се тим препорукама унапређује стање у овој области.
У Влади Републике Србије одржаће се конститутивна седница Савета за праћење препорука механизма УН за људска права и том приликом биће разматране препоруке Савета за људска права УН из другог циклуса универзалног периодичног прегледа и препоруке уговорених тела УН, саопштио је Омеровић. Значајан део тих препорука односи се управо на ЛГБТ особе у Србији. Он је указао на добру сарадњу цивилног, невладиног сектора и државних институција када је у питању побољшање положаја ЛГБТ популације.

Младен Антонијевић, представник Форума за етничке односе, представио је пројекат „ЛГБТ пут до институција – премошћавање јаза“ истакавши да пројекат има за циљ успостављање одрживе и трајне сарадње између ЛГБТ организација и институција релевантних за заштиту људских права, у циљу побољшања квалитета живота ЛГБТ особа.

Драгана Тодоровић, представница Лабриса истакла је да су приоритети за формирање предлога јавне политике приступ правди и владавина права, безбедност, превенција насиља и борба против насиља, као и забрана дискриминације.

Наведене предложене јавне политике су представили Јована Стопић из Београдског центра за људска права, Данило Чурчић из Комитета правника за људска права, Тијана Војиновић из Центра за евроатлантске студије и Јелена Видовић из Гејтен ЛГБТ.

У дискусији која је уследила говорило се о недостацима правног оквира и проблемима у примени међународних стандарда по питању заштите права ЛГБТ особа. Горући проблем је и даље безбедност, сигурност и насиље према ЛГБТ особама као и што се истополним партнерима не признаје право на ванбрачну заједницу. Трансполне и трансродне особе се суочавају са проблемима при остваривању основних људских права, нарочито када је у питању издавање докумената са новим именом и промењеном ознаком пола.

Учесницима скупа су се обратиле и представнице Канцеларије за људска и мањинска права и Повереника за заштиту равноправности.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
субота, 18. мај
  • Нема најава за изабрани датум

Цео календар догађаја