5. фебруар 2013. Учесници на представљању регионалне студије о улози парламената и влада у промовисању економског раста у земљама Западног Балкана

5. фебруар 2013. Учесници на представљању регионалне студије о улози парламената и влада у промовисању економског раста у земљама Западног Балкана

Среда, 6. фебруар 2013.

Представљена регионална студија Економске и европске перспективе земаља Западног Балкана

Регионална студија о улози парламената и влада у промовисању економског раста у земљама Западног Балкана, под називом „Економске и европске перспективе земаља Западног Балкана“, представљена је 5. фебруара у Народној скупштини.


Студија је део пројекта који подржава Вестминстерска фондација за демократију, а чији је циљ подршка развоју Мреже парламентарних одбора за економију и финансије земаља Западног Балкана.
Председник Народне скупштине мр Небојша Стефановић, отварајући скуп, истакао је да је размена идеја и позитивних искустава између држава Западног Балкана у процесу реформи и европских интеграција од велике важности, а да економска сарадња има приоритетан значај.
Председница Одбора за привреду, регионални развој, трговину, туризам и енергетику Александра Томић, навела је да студија даје приказ пословног окружења у региону, спроведених регулаторних реформи, али и пожељни план будућих активности које је неопходно да државе Западног Балкана преузму да би се економски проблеми превазишли.
Учесницима су се обратили и председавајућа Мреже парламентарних одбора за економију и финансије земаља Западног Балкана, посланица Парламента Републике Македоније Владанка Авировић и председник Одбора за финансијски систем и јавну потрошњу Парламента Црне Горе Александар Дамјановић, наводећи значај регионалне сарадње, а нарочито међупарламентарне сарадње, за остваривање напретка и економског развоја у државама Западног Балкана.
Директор програма за Европу Вестминстерске фондације за демократију Алекс Романиук оценио је да је од кључног значаја што је регионална сарадња, која се спроводи кроз Мрежу парламентарних одбора за економију и финансије земаља Западног Балкана, креирана у региону и ради за потребе региона, и да се тиме шаље порука да је Западни Балкан спреман да преузме одговорност и иницијативу за превазилажење проблема.
Ауторка студије „Економске и европске перспективе земаља Западног Балкана“ Славица Пенев, представљајући регионалну студију, навела је да она пружа базу података и слику где се регион налази. Оценила је да је остварена веома добра сарадња између парламената у региону.
Председница Одбора за европске интеграције Милица Делевић истакла је да се државе Западног Балкана налазе у процесу евроинтеграција и унутрашњих реформи и да студија даје добар упоредни приказ докле се стигло са реформама и које су то специфичности сваког друштва.
О студији су говорили и њен рецезент проф. Фикрет Чаушевић са Економског факултета у Сарајеву и Властимир Вуковић са Института економских наука у Београду.
Представљању студије присуствовали су парламентарци, представници влада и стручњаци из Србије, Босне и Херцеговине, Црне Горе и Македоније, као и представници међународних организација. Присутнима је приказан и филм о Мрежи парламентарних одбора за економију и финансије земаља Западног Балкана, која је 2009. године форимрана на регионалнаој парламентарној конференцији у Београду, са циљем да унапреди сарадњу између парламентата у региону.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
среда, 8. мај
  • 9.00 - посета ученика Средње стручне војне школа „1300 каплара“ Дому Народне скупштине (Дом Народне скупштине, Трг Николе Пашића 13)

Цео календар догађаја