16. новембар 2016. Народна скупштина у акцији Искључи насиље

16. новембар 2016. Народна скупштина у акцији Искључи насиље

Среда, 16. новембар 2016.

Представљена акција Искључи насиље

Министарство правде покренуло је акцију „Искључи насиље“ с циљем подизања свести о породичном насиљу и представљању нових законских мера у борби против насиља у породици.


Подршку акцији пружила је председница Народне скупштине Маја Гојковић, која је поручила да ће држава убудуће имати „нулту толеранциjу“ према насилницима, као и да ће победити у тоj борби. Гојковић је нагласила да се Народна скупштина активно укључила у поменуту акцију тиме што је започела расправу о два изузетно важна закона, Предлога закона о спречавању насиља у породици и Предлога закона о изменама и допунама Кривичног законика, који ће, како је најавила, бити усвојени до 25. новембра, када се обележава и Светски дан борбе против насиља над женама.

„Желимо заједнички да пошаљемо поруку испред представничког дома свих грађана Републике Србије и Владе Републике Србије, да насиљу у породици нема места у нашем друштву“, истакла је председница Народне скупштине.

Министарка правде, Нела Кубуровић, истакла је да је поражавајућа статистика, када је у питању насиље у породици, натерала државу да што хитније реагује и да системским мерама спречи насиље и поражавајуће бројке са којим се држава суочава. Министарство правде израдило је два нацрта закона којим се законски оквир усаглашава се Истамбулском конвенцијом која се односи на борбу против насиља над женама и насиља у породици.

„Велики значај овог закона је што унапређује мултиресорну сарадњу између свих органа који су дужни да на неки начин помогну жртвама насиља, да спрече насиље, и управо ћемо показати да заједничким радом можемо да постигнемо добре резултате када је у питању овај феномен са којим се суочавамо“, истакла је Кубуровић.

Потпредседник Владе Републике Србије и министар унутрашњих послова Небојша Стефановић нагласио је да је Предлог закона о спречавању насиља у породици јединствена прилика да се покаже јединство у Србији, како државних органа тако и целокупног друштва и спремност да се заједнички суочимо са проблемом насиља у породици.

„Упркос томе што је овај вид криминалитета, нажалост једини који напредује, приметан је и пораст поверење жртава насиља у институције, као и број пријава таквих случајева“, истакао је Стефановић. Он сматра да ће измене и допуне Кривичног законика и Предлог закона о спречавању насиља у породици обезбедити неопходнe инструменте којима ће државни органи имати могућност да ефикасније раде на сузбијању стопе насиља над свим лицима.

Стефановић је истакао да је Министарство унутрашњих послова, заједно са Министарством правде и тужилаштвима, спремно да се ухвати у коштац са овим проблемом и да држава и друштво имају нулту толеранцију према насилницима.

„Припадници Министарства унутрашњих послова сада ће имати могућност да ураде квалитетну анализу ризика и удаље насилника из домаћинства, што до сада није био случај“, рекао је министар, и позвао грађане Србије да се укључе, пријаве случајеве насиља и тако заједно са државним органима активно учествују у смањењу стопе ове врсте криминала.

Државни секретар у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Драган Тодоровић истакао је да је покретање акције Министарства правде и усвајање Закона о спречавању насиља у породици први корак ка успостављању стабилности институције породице, као и да ће Министарство за рад дати свој пун допринос у борби против насиља у породици.


Видео (1)

Среда, 16. новембар 2016. | конференција за новинаре председнице Народне скупштине, министарке правде и министра унутрашњих послова 16.11.2016.