Четвртак, 26. април 2007.

Представници посланичких група разговарали са члановима мисије Савета безбедности УН

Мисија Савета безбедности УН, коју предводи белгијски амбасадор Јохан Вербеке, разговарала је данас у Дому Народне скупштине Републике Србије са председницима и заменицима председника посланичких група у Народној скупштини.



Мисија Савета безбедности УН, коју предводи белгијски амбасадор Јохан Вербеке, разговарала је данас у Дому Народне скупштине Републике Србије са председницима и заменицима председника посланичких група у Народној скупштини.

Председавајућа Прве седнице Народне скупштине Борка Вучић поздравила је на почетку разговора чланове Мисије и нагласила да је Народна скупштина од 2001. године до данас девет пута разматрала питање Косова и Метохије и доносила одговарајуће декларације, резолуције и одлуке. Подсетила је да су сва ова разматрања била заснована на чињеници да је КиМ неодвојиви део Републике Србије, што је потврђено и Резолуцијом 1244 Савета безбедности УН и другим међународним актима. Посебно је истакла да је Народна скупштина у потпуности спремна да преузме свој део одговорности у процесу решавања питања Косова и Метохије, на основу међународног права и у складу са демократским вредностима савременог света. Овај састанак је још један напор у том правцу, зајкључила је Борка Вучић.

Представници посланичких група заложили су се током разговора за објективно и реално решавање питања будућег статуса Косова које треба да обезбеди стабилност и трајни мир у региону. У разговору је оцењено да се решење за Косово и Метохију мора наћи у оквиру граница Србије и да би прихватање плана Мартија Ахтисарија о надгледаној независности за Покрајину значило кршење међународног права и Повеље УН. Истакнуто је да најмање пет посланичких група у Народној скупштини заступа став да Косово и Метохија може бити искључиво саставни део Републике Србије и да се коначно решење мора наћи у оквиру међународног права.

Представници посланичких група сагласили су се да је посета Мисије УН веома важна за целовито сагледавање реалне ситуације на Косову и Метохији и нагласили да треба наставити преговарачки процес. Србија, како је речено, инсистира да се за Косово нађе прихватљиво решење у оквиру Резолуције 1244 Савета бебедности УН и темеља међународног права, а Народна скупштина ће и даље активно учествовати у решавању овог важног питања.

О ставовима политичких партија о Косову Мисију СБ УН упознали су: председник Посланичке групе Српске радикалне странке Томислав Николић, председник Посланичке групе Демократске странке Душан Петровић, председник Посланичке групе Демократске странке Србије Милош Алигрудић, у име Посланичке групе Г 17 плус Сузана Грубјешић, председник Посланичке групе Социјалистичке партије Србије Ивица Дачић, заменик председника Посланичке групе Либерално демократске партије Ненад Милић, у име Посланичке групе Војвођански посланици Ненад Чанак и у име Ромске партије Срђан Шајн.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5