27. јануар 2025. Учесници састанка

27. јануар 2025. Учесници састанка

Понедељак, 27. јануар 2025.

Председница Одбора за спољне послове разговарала са амбасадорком Шведске у Србији

У првом званичном сусрету председнице Одбора за спољне послове Марине Рагуш са амбасадором Шведске у Србији Шарлот Самелин, у Дому Народне скупштине, разговарано је о геополитичким позицијама Републике Србије, актуелним политичким темама у земљи, и подршци Шведске када је реч о евроинтеграцијама земаља Западног Балкана.


Председница Одбора истакла је велики број области за сарадњу у којим Србија и Шведска могу да подигну сарадњу на виши ниво, од сарадње у домену развоја високих и модерних технологија, преко ширења развоја биотехнологија и вештачке интелигенције.

Истакла је да је председница Ана Брнабић на почетку свог мандата високо рангирала значај и јачање парламентарне дипломатије и да народни посланици користе сваку прилику за сусрете са дипломатским званичницима. Указала је на заинтересованост јачања веза између парламента Шведске и Србије, у виду размене посета на нивоу комитета и изразила наду да ће одзив наћи и код колега у Шведској. Додала је да ће Одбор за спољне послове НС бити домаћин Централноевропске иницијативе.

Рагуш је истакла да је циљ Србије јачање позиције фактора мира и стабилности у региону и да неуморно ради на утемељењу те позиције. Истакла је да Србија, поред традиционално добрих веза са Краљевином Шведске, посебно рачуна на њену подршку по питању евроинтеграција.

Рагуш је са амбасадорком разговарала о изузетно тешком положају Срба на простору Косова и Метохије и кршења њихових људских права до те мере да им је неретко угрожена чак и слобода кретања, а све због екстремизма Аљбина Куртија. Поновила је да су у оквиру Бриселског споразума од стране Београда испуњени сви захтеви, док једини услов постављен приштинској страни није испуњен пуних 11 година, попут оснивање заједнице општина са српском већином, и да је евидентно да је Куртијев циљ етничко чишћење.

Шарлот Семелин сложила се са председницом Одбора да је решење за велики број инцидената на Косову и Метохији оснивање Заједнице српских општина и додала да и Европска унија жели земље Западног Балкана у својој заједници. Дала је пуну подршку даљем процесу евринтеграција Србији и изразила увереност у испуњење свих услова Републике Србије у овом процесу до краја 2026. године.

На састанку су адресиране и друге теме, попут економског раста у Републици Србији, законским регулативима које ће се наћи на ванредној седници Народне скупштине, одрживом развоју, напорима за одржавање мира како на регионалном тако и на глобалном нивоу, реформама које Србија спроводи, као и ширењу демократских постулата у обема земљама.