22. јун 2015. Председница Народне скупштине Маја Гојковић на отварању Треће конференције парламентараца Дунавског региона

22. јун 2015. Председница Народне скупштине Маја Гојковић на отварању Треће конференције парламентараца Дунавског региона

Понедељак, 22. јун 2015.

Председница Народне скупштине отворила Tрећу конференцију парламентараца Дунавског региона

Председница Народне скупштине Маја Гојковић отворила је данас Трећу конференцију парламентараца Дунавског региона, која се одржава у Скупштини Србије и том приликом подсетила да у реализовању Дунавске стратегиjе учествуjе 14 земаља, од коjих пет нису чланице EУ, истичући да је за земље коjе нису чланице EУ посебно значаjно да буду укључене у стратегиjу.


Обраћајући се парламентарцима Дунавског региона, Гојковић је указала да је размена искустава између земаља дунавског слива, посебно везаних за правце путне инфраструктуре, превенције и одбране од поплава, као и развој привредне сарадње у региону, важан начин успостављања још бољих односа држава кроз које Дунав протиче.

Гојковић је подсетила да су поплаве, које су у мају 2014. године погодиле Србија и регион, указале на нужност сарадње и значај израде и спровођења заједничких пројеката на заштити од поплава.

Гојковић је нагласила да учешће Србије у примени ове Стратегије води јачању економије, интеграцији секторских политика у развојне планове ЕУ, поспешивању билатералне и мултилатералне сарадње са свим земљама дунавског слива и потврђује стратешко опредељење за пуноправно чланство у Европској унији.

Гојковић је указала да су посебно значајни пројекти који се реализују у оквиру Дунавске стратегије попут реконструкције Жежељевог моста у вредности од 45 милиона евра; ревитализације Голубачке тврђаве у вредности од 6,5 милиона евра, изградње система водоснабдевања Великог Градишта у вредности од 4,4 милиона евра, изградње би-модалног терминала у Батајници.

Председница Скупштине је истакла да ови пројекти показују колико је нама Дунав важан, не само као један од начина превоза људи и роба, већ и као мост између народа и начин за културно и привредно повезивање и зато је важно да и парламентарци имају активну улогу у креирању пројеката и у спровођењу Дунавске стратегије.

„Као представници грађана наших држава и региона, али и у својој законодавној и надзорној функцији морамо да радимо истовремено на подршци, легитимитету и реализацији Дунавске стратегије, размењујући најбоље праксе и подстичући све нивое власти на што активније укључење“, истакла је Гојковић.

Председница Скупштине је указала и да је Србија, као земља кандидат за чланство у ЕУ, стратешки окренута Европској унији.

„Желим да нагласим да је општа оцена да је наша администрација веома успешно обавила, заједно са колегама из Европске комисије, процес скрининга за сва преговарачка поглавља. Скрининг је завршен у марту ове године и сада очекујемо отварање првих преговарачких поглавља. Надамо се да отпочнемо процес преговарања по поглављима до краја ове године и за тај посао смо се веома добро спремили“, рекла је Гојковић.

Гојковић је истакла да у актуелном сазиву Народне скупштине постоји најшира подршка чланству Србије у ЕУ, што је још један показатељ чврстог опредељења нашег народа да спроведе реформе којима ће убрзати процес европских интеграција и обезбедити економски развој и бољи стандард живота наших грађана.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5