2. октобар 2017. Посланичка група пријатељства са Великом Британијом и делегација парламента Уједињеног Краљевства

2. октобар 2017. Посланичка група пријатељства са Великом Британијом и делегација парламента Уједињеног Краљевства

Понедељак, 2. октобар 2017.

Председник и чланови Посланичке групе пријатељства са Великом Британијом састали се са делегацијом парламента Уједињеног Краљевства

Председник Посланичке групе пријатељства са Великом Британијом мр Дејан Раденковић подсетио је, на почетку састанка, да дипломатски односи Србије са Уједињеним Краљевством датирају још од давне 1837. године и да се ове године навршава 180 година дипломатске сарадње. Тим поводом ће се 17. октобра, ове године, одржати панел дискусија и низ манифестација поводом тог јубилеја.


Истакао је значај међупарламентарне сарадње, која је на високом нивоу, и додао да Народна скупштина има потписан Меморандум о разумевању са Вестминстерском фондацијом за демократију Велике Британије.

Раденковић је додао да поред јачања односа на парламентарном нивоу, треба додатно унапредити економску сарадњу, повећати трговинску размену и привући нове инвестиције.

Раденковић је изразио захвалност Уједињеном Краљевству на хуманитарној помоћи у износу од 9,5 милиона евра, која су намењена збрињавању избеглица и миграната и додао да се Србија, када је у питању решавање мигрантске кризе показала као поуздан партнер како Европске уније, тако и целе међународне заједнице.

„За Србију је веома важан став Уједињеног Краљевства по питању имплементације Бриселског споразума, који има за циљ да се дијалогом постигне стабилност, односно помирење односа два народа, Срба и Албанаца“, сматра Раденковић. Он је навео да је веома важно да се српском становништву које живи на Косову и Метохији обезбеди мир, сигурност и решавање питања свакодневног живота.

Такође, истакао је да је веома битно да Уједињено Краљевство, као колевка дипломатије подржи праведно решење које се тиче Косова и Метохије.
„Независно Косово није решење, већ проблем који у суштини рађа велике ломове и територијалне претензије не само у Србији, већ и у читавом региону“, истакао је Раденковић.

Он је нагласио да у Народној скупштини постоји консензус када је у питању европски пут Србије и дода да је до сада отворено 10 преговарачких поглавља, од којих су два привремено затворена, и изразио наду да ће се и у наредном периоду динамика отварања поглавља наставити. Раденковић је навео да је Србија препозната као кључна земља стабилности региона и да је напредак Србије на путу у ЕУ јасан и видљив.

Шеф делегације, посланик Доњег дома Парламента Уједињеног Краљевства Џон Витингдејл рекао је да и поред тога што Велика Британија излази из Европске уније, подржава Европски пут Србије и изразио наду да ће народни посланици српског парламента узети учешће на самиту земаља Западног Балкана, који се одржава следеће године у Лондону. Представници делегације Уједињеног Краљевства интересовали су се са којим изазовима се Србија сусреће на свом путу ка ЕУ, а чланови ПГП су се сложили да је управо решавање питања статуса Косова и Метохије, један од кључних изазова.

Састанку су присуствовали чланови Посланичке групе пријатељства са Великом Британијом Дубравка Филиповски, Љиљана Малушић, Звонимир Ђокић, др Даница Буквић и Александра Чабраја.

У саставу делегације парламента Уједињеног Краљевству били су и Дејвид Дру, Баронеса Д`Соуза, Баронеса Нортовер и Баронеса Баркер.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5