5. април 2024. Учесници друштвеног дијалога

5. април 2024. Учесници друштвеног дијалога

Понедељак, 8. април 2024.

Председник Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова и председница Одбора за Косово и Метохију учестовали су на друштвеном дијалогу „Дечји, рани и принудни бракови“

Друштвени дијалог на тему превенције дечјих, раних и принудних бракова је организовало Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог, у сарадњи са Ромском женском мрежом, Ромским женским центром „Бибија“ и Фондацијом Траг, 5. априла 2024. године.


Учесници су указали да је ова негативна појава и даље присутна у нашем друштву, али да је Србија овај проблем препознала и да се предузимају одлучне мере у циљу спречавања дечјих, раних и принудних бракова. На овом скупу учесници су имали прилике да се упознају са иницијативама за измене законодавног оквира које би допринеле адекватнијем одговору на ову негативну појаву, као и са примерима добре праксе и причама из живота Ромкиња и њиховим искуствима и личним ставовима у вези овог питања.

Председник Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова Александар Марковић је упутио најискреније честитке припадницима ромске националне мањине поводом Светског дана Рома. Истакао је да је обавеза државе и њених институција, укључујући и Народну скупштину, да посебну пажњу посвети деци. Потврдио је спремност да овај одбор и даље ради, заједно са свим осталим актерима, на решавању проблема дечјих раних бракова који у највећој мери погађају ромску популацију. Поздравио је активности Националне коалиције за окончање дечјих бракова и женских ромских организација које се веома истрајно и упорно залажу да се овој појави стане на пут. Посебно је нагласио да у данашње време ране дечје бракове не можемо схватати као ромску традицију, већ као повреду дечјих права.

Председница Одбора за Косово и Метохију мр Данијела Вујичић је у обраћању истакла значај и улогу образовања у одрастању сваког детета, као и да се кроз образовни процес стичу и она знања која су кључна у спречавању раних бракова. Вујичић је нагласила да држава Србија улаже значајна средства у школе и образовање српске деце која живе на простору КиМ, а да ромска деца похађају школу заједно са српском децом и деле исту судбину са њима. Ми овде говоримо о разликама и о томе шта смо као друштво урадили да их не буде, али једнаки смо у боли, тузи и истој судбини која нас је задесила на КиМ. Родитељи и деца неалбанске националности на КиМ свакодневно су изложени разним облицима терора од стране приштинских власти. Иако држава Србија чини велике напоре да омогући повратак расељених на своја огњишта на Косову и Метохију, приштинска политика континуирано угрожава основна људска права и доводи у питање опстанак Срба, Рома и осталог неалбанског становништва који живе на простору КиМ. Председница Одбора је свим Ромима и Ромкињама чеситала Светски дан Рома.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5