15. април 2021. Председник Одбора за спољне послове проф. др Жарко Обрадовић са амбасадором Краљевине Мароко у Србији Њ.Е. Мохамедом Амином Белхажом

15. април 2021. Председник Одбора за спољне послове проф. др Жарко Обрадовић са амбасадором Краљевине Мароко у Србији Њ.Е. Мохамедом Амином Белхажом

Четвртак, 15. април 2021.

Председник Одбора за спољне послове разговарао са амбасадором Краљевине Мароко у Србији

Председник Одбора за спољне послове проф. др Жарко Обрадовић састао се данас у Дому Народне скупштине са амбасадором Краљевине Мароко у Републици Србији Њ.Е. Мохамедом Амином Белхажом.


Обрадовић је указао на одличне парламентарне односе између две земље, поменувши велики број међусобних посета на највишем нивоу у протеклих неколико година, међу којима су биле посете председника парламената Србије и Марока. Захвалио се Мароку на принципијелном ставу поводом непризнавања самопроглашене државе Косово, и додао да је поштовање територијалног интенгрититета и суверинитета сваке државе од изузетног значаја за међународну заједницу. Председник Одбора је навео да се сваки такав проблем може решити једино дијалогом и поштовањем међународног права. Обрадовић се захвалио Мароку на подршци Србије да онемогући тзв. Косова да постане члан различитих међународних организација, као што је био случај са УНЕСКО, Интерпол и др. Србија и Мароко треба да међусобно размењују информације и више сарађују у раду различитих међународних организација као што су Интерпарламентарна унија, Савет Европе, Франкофонија и др. У парламенту Србије је формирана Посланичка група пријатељства са Мароком, која броји 36 чланова, што је потврда добрих односа наше две државе. Обрадовић је изразио уверење да ће се парламентрани односи наставити да се продубљују, чим то епидемиолошка ситуација буде дозволила. Констатовао је такође да је потребно унапредити економску сарадњу између две државе и да ће Народна скупштина подржати било коју иницијативу влада двеју држава у овој области.

Њ.Е. Мохамед Амин Белхаж захвалио се председнику Одбора за спољне послове и сложио се са његовим ставом да велико пријатељство две државе лежи у поверењу, међусобној подршци и усаглашености мишљења у битним политичким ставовима, какво је територијални интегритет и суверенитет једне државе. Навео је и то да је правни оквир обе земље унапређен у протеклих неколико година и да је пријатељство Србије и Марока створило услов за стратешко партнерство. Додао је да су у припреми два меморандума о разумевању која се тичу царинских олакшица и развоја две земље. Изнео је став да се Мароко противи било каквом једностраном проглашењу земље и додао да је имао велику утицај на 13 земаља Африке које су повукле признавање једнострано проглашене државе Косово.

Позвао је Србију да подржи политичко, прагматично и одрживо компромисно решење Марока, које би довело до крајње стабилизације и мира.

Саговорници су се сложили да сарадња може бити дубља у областима образовања, одбране, пољопривреде и савремених технологија и разменили искуства у борби против корана вируса, у којима обе земље имају завидне резултате.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31