1. јун 2018. Председник Одбора за спољне послове  са представницима француског Парламента

1. јун 2018. Председник Одбора за спољне послове са представницима француског Парламента

Петак, 1. јун 2018.

Председник Одбора за спољне послове одржао састанак са представницима француског Парламента

Председник Одбора за спољне послове проф. др Жарко Обрадовић разговарао је данас са представницима француског Парламента, сенатором Жан-Ив Леконтом (Jean-Yves Leconte) и послаником Фредериком Петиом (Frederic Petit).


Саговорници су разговарали о међупарламентарној сарадњи, европским интеграцијама, територијалном интегритету и суверенитету Републике Србије и продубљивању економске сарадње.

Проф. др Жарко Обрадовић у разговору је истакао да је за сарадњу две земље од великог значаја парламентарна сарадња, односно сусрети народних посланика две земље, како би дошло до размене мишљења и заједничких идеја које би могле да продубе сарадњу. Додао је и да је сигуран да ће сусрет председника две државе, бити нови импулс ка примени Споразума о стратешком партнерству, потписаног у априлу 2011. године, у Паризу, у циљу подршке Француске у процесу придруживања Србије ЕУ и развоја сарадње у областима одбране, економије, културе, науке и образовања. Обрадовић је поновио да је спољнополитичка стратегија Србије усмерена ка евроинтеграцијама и да је Србија отворила 12 поглавља, од којих су два привремено затворена. Додао је и да Србија има административних и других капацитета да отвори и остала поглавља, али да се при том увек поставља питање Поглавља 35, које се односи на нормализацију односа са Приштином. Истакао је да је Србија, испунила велики део Бриселског споразума, док Приштина није учинила готово ништа да се преговори унапреде. „Проблеми на овом пољу постоје, а проблеми се решавају дијалогом“, истакао је председник Одбора и додао да се решење неће наћи, док Приштина не почне да испуњава обавезе Бриселског споразума.

У даљем разговору поводом преговора између Београда и Приштине, Обрадовић је навео да ЕУЛЕКС треба да делује на територији Покрајине. Навео је да са Косова протерано 2500 000 Срба и да се до сада вратило само 2 одсто.

Посланик Фредерик Пети навео је да разуме позицију Србије. Он је додао да регион Балкана треба да буде унутар Европске уније, али да ће тај процес трајати. С тим у вези, додао је да треба доћи до размене људи и економије између балканских земаља, наводећи пример Француске и Немачке, које су пре 50 година основале Канцеларију за младе, а која је помогла процес помирења ових држава. Додао је да кључ успеха лежи у младима, који треба да интегришу европске вредности, пре него што се оне и политички имплементирају.

Сенатор Жан-Ив Леконт говорио је о томе да преговори измеђи Београда и Приштине треба да буду динамични. Сенатор је истакао и да Европска унија на проширење треба да гледа као вид решења, иако су у самој ЕУ мишљења, по том питању, подељена.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5