Народна скупштина Републике Србије / Активности / Детаљи активности

11. октобар 2016. Председник Одбора за образовање, науку, технолошки развој и информатичко друштво у разговору са делегацијом Координације одбора за образовање националних савета националних мањина
Уторак, 11. октобар 2016.
Председник Одбора за образовање, науку, технолошки развој и информатичко друштво разговарао je са делегацијом Координације одбора за образовање националних савета националних мањина
Председник Одбора за образовање, науку, технолошки развој и информатичко друштво Муамер Зукорлић састао се, у Дому Народне скупштине са делегацијом Координације одбора за образовање националних савета националних мањина.
Делегација, коју су чинили представници русинске, мађарске, словачке, бошњачке, хрватске и албанске заједнице у Србије указали су на проблеме са којима се суочава мањинска заједница у оквиру система образовања, са посебним акцентом да се матерњи језик националних заједница дефинише као обавезни изборни предмет. Такође, указали су на неопходност формирања самосталних група за учење језика националних мањина, чак и у ситуацији када је број изјашњених ученика мањи од тренутно прописаних 15.
У наставку разговора су скренули пажњу на непостојање наставника који изводе наставу на језику националних мањина и предложили запошљавање просветних саветника и сарадника. Предложили су и да се у оквиру реформе предмета Српски језик, учење овог језика, као нематерњег, разврста на хомогене и хетерогене зоне.
У оквиру наставних планова и програма нагласили су да је потребно уврстити културно-историјске елементе националних мањина, као и потребу интензивирања сарадње између националних савета и школских установа.
На крају састанка представници националних савета националних мањина изнели су предлог да се кроз измене чланова Закона о основама система образовања и васпитања регулише њихова проблематика, попут измене члана 54, који се односи на учешће представника националних мањина у управним и надзорним одборима школа, као и члана 60, за изборе директора, а уједно би се и изменом члана 153. омогућило ангажовање просветних саветника.
Такође, предложили су да се организује јавно слушање чијим би се одржавањем детаљније приступило побољшању положаја представника националних мањина у оквиру система образовања.
Муамер Зукорлић је истакао да се питања положаја националних мањина у оквиру образованог система решавају у оквиру преговарачких поглавља 25 и 26 и да ће се њихов положај детаљније уредити кроз преговарачко поглавље 23, о чему је било речи на претходној седници Одбора за образовање, науку, технолошки развој и информатичко друштво. Додао је да су питања која су покренута на састанку од великог значаја за представнике националних мањина и да ће Одбор у домену своје надлежности разматрати поменуте предлоге, као и да ће организовати тематске седнице и јавна слушања на ту тему.