Четвртак, 20. октобар 2005.

Председник Народне скупштине отворио дводневну Европску конференцију о палијативном збрињавању

Данас је у Београду, у хотелу Хајат, отворена дводневна конференција под називом «Европска конференција о палиjативном збрињавању – мање патње, више достојанства, квалитетнији живот», у организацији Министарства здравља Владе Републике Србије и Савета Европе.


Данас је у Београду, у хотелу Хајат, отворена дводневна конференција под називом «Европска конференција о палиjативном збрињавању – мање патње, више достојанства, квалитетнији живот», у организацији Министарства здравља Владе Републике Србије и Савета Европе.

Председник Народне скупштине Републике Србије Предраг Марковић отварајући конференцију истакао је да посао који обавља као председник Народне скупштине ужурбано доводи до законодавне активности у којој ће бити дефинисан оквир палијативног збрињавања. «Прво морамо да донесемо оне законе који успостављају државу. У Србији се ради на две стране истовремено: с једне стране успоставља се држава према европском стандардима, а са друге Србија настоји да читав низ до сада недовољно препознатих проблема препозна, направи мрежу, финансира и гарантује грађанима нешто у име државе», истакао је председник Марковић. Он је додао и да док Србија решава велике проблеме мора такође да препозна и читав низ проблема који су до сада били маргинализовани. «Нажалост Србија и Црна Гора су друштво које је заменило вредности. Грађани Србије, како показују истраживања, имају највише самопоуздања, а јако мало самопоштовања. Самопоуздање потиче од незнања и бахатости. Ми морамо да радимо на томе да наши грађани осете самопоштовање», закључио је председник Марковић.

Питање палијативног збрињавања треба да реши читав низ проблема, а пре свега треба да се нађе у законском оквиру, након чега стручне здравствене и социјалне службе треба да организују процес збрињавања. Осврћући се на питање солидарности и хуманости у нашем друштву председник Марковић је истакао: «Још важније од свега реченог јесте свест о томе да је помоћ неопходна свима који имају губитак, као и способност да направите волонтерску мрежу која ће помоћи не само да се палијативно збрињавање успостави, већ да се свест о тој потреби подигне на виши ниво. Србија је сиромашно и остарело друштво. За палијативно збрињавање није пресудно то што је Србија сиромашна, већ да је она друштво старих и болесних. Колико год да сте сиромашни морате да бринете о свим сегментима друштва. Здравствени систем мора да се оспособи како би се формирали посебни центри у здравственим установама за палијативно збрињавање као и да се свест о тој потреби успостави», закључио је председник Марковић.

Учесницима конференције у уводном делу обратили су се и министар здравља у Влади Републике Србије Томица Милосављевић и Александар Владиченко, генерални директор Здравственог сектора Савета Европе. Конференција се одржава од 20. и 21. октобра 2005. године.