Субота, 7. мај 2005.

Председник Народне скупштине Републике Србије на Конференцији председника Парламената Европске Уније

Делегација Народне скупштине Републике Србије, предвођена Председником скупштине, Предрагом Марковићем, боравила је у петак и суботу, 06. и 07. маја 2005. године у Будимпешти.


Делегација Народне скупштине Републике Србије, предвођена Председником скупштине, Предрагом Марковићем, боравила је у петак и суботу, 06. и 07. маја 2005. године у Будимпешти. На позив председнице Парламента Републике Мађарске, Каталин Сили, Председник Скупштине, учествовао је на Конференцији председника парламената Европске уније и обратио се скупу у делу Конференције посвећеном односима Европске уније и Западног Балкана.

Председавајући овог дела Конференције, Председник Парламента Аутрије, Андреас Кол, истакао је значај јачања билатералне сарадње европских парламената, истакавши као позитиван пример, сарадњу Народне скупштине Републике Србије и Парламента Републике Мађарске кроз развој специјализованих програма, какав је Програм за толеранцију.

У свом обраћању колегама, Председник скупштине, Предраг Марковић говорио је о специфичностима прикључења Србије европским интеграцијама, нагласивши улогу Народне скупштине у добијању позитивне оцене Студије изводњивости, њену ефикасност (доношење 97 закона у протеклој години), као и потребу за даљим јачањем Скупштине као институције, у смислу потребе доношења новог закона о Народној скупштини, који би променом Пословника, омогућио ефикаснији рад одбора на припреми закона и убрзао процедуру њиховог доношења. Он је истакао да је Скупштина Србије донела Резолуцију о придруживању Европској унији, чиме је показала да постоји политичка сагласност и да у Србији нема противника Европске уније.

Председник Марковић истакао је резултате рада Одбора за европске интеградије Народне скупштине, оценивши их као позитивне, како за развој билатералних односа, тако и за будућу припрему и усклађивање законских аката са стандардима Европске уније. Он је нагласио да је процес који чека Србију на путу ка Европској унији веома тежак и да њега не може обавити једна влада и једна скупштина, али да Србија може да искористи искуства земаља из региона и тако убрза процес приближавања заједници европских народа. Он је истакао да се нада да ће Србија започети преговоре о закључењу Споразума о стабилизацији и придруживању у октобру ове године, како је оценио и Европски комесар за проширење Европске уније, Оли Рен.

Говорећи о искуствима земаља из региона, Марковић је нагласио да Србија зна колико је тај пут тежак и повремено трауматичан и зато је позвао на солидарност и инвестиције у Србију, како бисмо кроз регионалну сарадњу, без нових условљавања, сви заједно помогли земљама Западног Балкана да што пре уђу у Европску унију.

Захваливши се организатору на позиву за учествовање на Конференцији, Председник Марковић је истакао важност сарадње Народне скупштине Републике Србије са Парламентом Републике Мађарске, у оквиру Програма за толернацију, најавивши одржавање Првог омладинског кампа толеранције, који ће се одржати у организацији Народне скупштине, крајем маја 2005. године, у Суботици, и који ће окупити младе из Србије и Мађарске, са циљем јачања међуетничке сарадње и толеранције.

На Конференцији председника парламената Европске уније учествовали су председници парламената 25 држава чланица Европске уније, 4 држава кандидата и држава које су добиле позитивну оцену студије изводљивости. У делегацији Председника Народне скупштине Републике Србије, били су и Марко Даниловић, секретар, и Ксенија Миливојевић, председница Одбора за европске интеграције Народне скупштине Републике Србије.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
недеља, 19. мај
  • Нема најава за изабрани датум

Цео календар догађаја