15. новембар 2013.  Председник Народне скупштине у разговору са члановима Одбора за стабилизацију и придруживање са Србијом у Европском парламенту

15. новембар 2013. Председник Народне скупштине у разговору са члановима Одбора за стабилизацију и придруживање са Србијом у Европском парламенту

Петак, 15. новембар 2013.

Председник Народне скупштине разговарао са члановима Одбора за стабилизацију и придруживање са Србијом у Европском парламенту

Председник Народне скупштине др Небојша Стефановић примио је чланове радне групе парламентарног Одбора за стабилизацију и придруживање са Србијом у Европском парламенту. Радну групу је предводио председавајући Едвард Кукан, а састанку су присуствовали и Иван Андрић председник новоформираног скупштинског Одбора за стабилизацију и придруживање и Александра Томић, заменик председника Одбора.


Председник Народне скупштине изразио је задовољство због посете чланова парламентарног Одбора за стабилизацију и придруживање и одржавања првог, конститутивног састанка са нашим Одбором. Посебно јњ изразио задовољство због позитивног извештаја Европске комисије о напретку Србије у коме се наводи да је Србија постигла одговарајући ниво усклађености са критеријумима за чланство у Европској унији. Председник Стефановић је рекао да је посебно значајно што је у Извештају рад Народне скупштине оцењен позитивно, додајући да и поред те чињенице постоји простор за даље напредовање посебно кад је реч о надзорној улози парламента у односу на извршну власт, али и у односу на улогу који парламент треба да оствари у процесу преговарања са Европском унијом. Стефановић је изразио очекивање да ће преговори са Европском унијом почети 20. децембра ове године и такође изразио задовољство због успешног експланаторног „скрининга“ за поглавља 23 и 24 у преговорима. Посебну пажњу посветио је чињеници да Одбором за стабилизацију и придруживање председава Иван Андрић, посланик опозиционог ЛДП-а, као и да Одбором за европске интеграције председава Наташа Вучковић, представник опозиционог ДС-а, оцењујући да је на тај начин парламент показао своју зрелост.
Као приоритете Стефановић је означио реформске процесе када је у питању владавина права, правосуђе и у свим областима које у прошлости нису добро функционисале, посебно када је у питању борба против криминала и корупције, која је већ дала одређене резултате. Председник Народне скупштине је нагласио да то нису приоритети само због нашег придруживања Европској унији, већ пре свега због грађана наше земље, додајући да од уласка у Европску унију не очекујемо инстант решења. Стефановић је закључио да нам је жеља да јачамо улогу Парламента и углед у јавности, кроз транспарентност рада и укључивање у прегоаварачки процес.
Председавајући Парламентарног одбора за стабилизацију и придруживање Европског парламента, Едвард Кукан је изразио задовољство што Србија иде напред на европком путу и додао како је примећен напредак у транспаретности рада Парламента. То је поткрепио чињеницама које говоре о преносима путем интернета не само пленарних заседања већ и скупштинских одбора и састанака, као и објављивање скупштинског буџета на истој презентацији и закључио да је Народна скупштина најтранспарентнија инсититуција. Кукан је оценио да је улога парламента у преговарачком процесу значајна, очекујући да ће датум за почетак преговора бити што ранији и додао да је Извештај о Србији у Европском парламенту позитиван и да потпуно подржава почетак преговора.
Председавајући одбора Европског парламента је рекао како се радује што ће радити са колегама из српског парламента и додао да је ово важан тренутак и за Србију и за Европски парламент. Нагласио је да се налазимо на крају године када планирано треба завршити, јер су у мају следеће године избори за Европски парламент, као и да би планиране активности требало довршити до марта, када почиње изборна кампања.
Делегација Европског парламента је посебан интерес показала када је у питању одржавање конференције посвећене мањинским, посебно ЛГБТ правима, односно предстојећих поновљених избора на Косову и Метохији. Јелко Кацин, известилац Европског парламента за Србију рекао је да би у европском парламенту 6. децембра требало да се гласа о Извештају и додао да се у предизборној кампањи фаворизовала листа коју представља опцију Владе Републике Србије.
Председник Народне скупштине је потврдио да се разговарало о могућности организовања конференције о мањинским правима, односно о правима ЛГБТ популације, али да нисмо желели да приступ буде формалан и непродуктиван, оцењујући да треба пронаћи одговарајући тренутак који би обезбедио успех такве конференције, додајући да се нада да ће сви увидети неопходност заштите људских права.
Одговарајући на питања везана за локалне изборе на Косову и Метохији, председник Народне скупштине је нагласио да ми сматрамо да је Косово и Метохија део наше земље и да се сходно томе понашамо и када је у питању предизборна кампања објаснивши да су партије владајуће коалиције изашле на изборе заједнички. Стефановић је додао да је Србија много учинила за нормализацију стања на Косову и Метохији и да ће, по завршетку избора, бити формирана Заједница српских општина што ће, како је оценио, допринети укупној стабилизацији на Косову и Метохији.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31